March 6, 2021

Image

Ένα παιγνίδι που προηγήθηκε νωρίς και φαινομενικά θα έπρεπε να κερδίσει, βρήκε τον τρόπο στην συνέχεια, να φύγει με ένα παρά με τρεις βαθμούς, κατόπι δικής της υπαιτιότητας ή ηλιθιότητας, γιατί μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί πλέον η εμμονή, παρά τα πολλά επαναλαμβανόμενα λάθη, να παίζει ριψοκίνδυνα την μπάλα στα δικά της καρέ, ωσάν να παίζει κορόιδο, 5 vs 2!

Τάδε έφη Arsenal Football Club!

Το γκολ του Wood στο 39ο λεπτό, ήταν το τίμημα της εμμονής η επιμονής του Arteta, να συνεχίζει την ίδια τακτική, με αρνητικούς πρωταγωνιστές αυτή την φορά, τους Leno και Xhaka, με τον δεύτερο  φυσικά να μην είναι άγνωστος με τέτοια λάθη!

Κι όλα αυτά, ενώ είχε αρχίσει πολύ καλά το παιγνίδι για τους Gunners, σκοράροντας πολύ νωρίς με τον Aubameyang, o οποίος έχει κτίσει ένα πολύ καλό σερί απέναντι στους Clarets!

Ταυτόχρονα μπήκε σε ένα παράξενο Gunners Club και αφορά ποδοσφαιριστές, που μπόρεσαν να σκοράρουν και στα δύο τέρματα σε μια σεζόν!

Στο 2ο ημίχρονο, υπήρξαν μεγάλες και κραυγαλέες περιπτώσεις φάσεων, που θα μπορούσαν να δώσουν περισσότερα γκολ, αλλά πότε τα δοκάρια η τα σώματα ποδοσφαιριστών από την μια πλευρά και πότε ο Leno από την άλλη, άφησαν αναλλοίωτο μέχρι τέλους το 1-1!

Ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ισοπαλία για τους Clarets εντός έδρας!

Το VAR (Kevin Friend) εφάρμοσε τον κανονισμό που θα ισχύει από την 1η Ιουλίου για τα χέρια, στην περίπτωση του Pieters και στέρησε από την Arsenal ένα πέναλτι, ενώ σωστά διόρθωσε το πέναλτι και κόκκινη που κατακύρωσε ο Mariner στην συνέχεια, για φάση με πρωταγωνιστή και πάλι τον ίδιο ποδοσφαιριστή!

Image

Sheff Utd – Southampton 0-2

Image

Με τέρματα των Ward-Prowse (π) και Che Adams, η Southampton σταμάτησε τον αγωνιστικό κατήφορο μέσα στο Brammal Lane, απέναντι στην καταδικασμένη Sheff Utd!

Aston Villa – Wolves 0-0

Image

Άγονη λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι των Midlands, σε ένα παιγνίδι που δεν θύμισε με κανένα τρόπο τα πατροπαράδοτα derby της περιοχής!

Brighton – Leicester 1-2

Image

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Leicester μέσα στο AMEX Stadium και παρέμεινε στην τετράδα!

Η Brighton κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με γκολ του Lallana, αλλά οι Foxes είχαν την απάντηση στο 2ο ημίχρονο και πέτυχαν την ολική ανατροπή με γκολ των, Iheanacho αρχικά και Amartey, τρία λεπτά πριν το τέλος!