Το Μπλε κυριάρχησε στο Anfield…

March 5, 2021

Hugo Lloris

Βραδιά των φιλοξενουμένων (με σκορ 0-1) αποδείχτηκε η αποψινή με τα παιγνίδια της 29ης αγωνιστικής, τα οποία διεξήχθησαν σήμερα, για τις ομάδες που θα έχουν υποχρεώσεις στον θεσμό του κυπέλλου την καθορισμένη ημερομηνία, της συγκεκριμένης αγωνιστικής!

Για ακόμη μια αγωνιστική, παρουσιάστηκαν ανομοιομορφίες στις αποφάσεις των διαιτητών και γενικότερα του VAR!

Liverpool – Chelsea 0-1

Image

Η Chelsea πήρε το αήττητο με Tuchel στο Anfield και το προστάτευσε θέτοντας σε εφαρμογή το γνωστή συνταγή, της απόλυτης ανασταλτικής λειτουργίας!

10ο παιγνίδι με τον Γερμανό τεχνικό στον πάγκο και το κοντέρ γράφει 7-3-0, με μόλις δύο τέρματα κατά!

Το ίδιο ακριβώς ξεκίνημα είχε κάνει και ο Jose Mourinho με την Chelsea, μάλιστα το 10ο παιγνίδι ήταν και πάλι νίκη με την Liverpool, με το ίδιο ακριβώς σκορ!

Με την 5η συνεχόμενη ήττα στο Anfield, η Liverpool έγραψε αρνητική ιστορία!

Η ομάδα του Klopp, δυσκολεύτηκε και πάλι να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο τέρμα, έχοντας μόλις ένα σουτ στον στόχο και αυτό λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης!

Το 2021 τα πράγματα γίνονται ακόμη χειρότερα, με την νέα ήττα στο Anfield!

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε – 5ο φετινό του τέρμα (όλα εκτός έδρας) – ο Mason Mount στο 42ο λεπτό!

Ήταν το πρώτο του τέρμα απέναντι σε ομάδα Big 6!

Fulham – Tottenham 0-1

Image

Με ένα αυτογκόλ του Adarabioyo στο 19ο λεπτό, οι Spurs πήραν τρίποντο, στην δύσκολη έδρα του Craven Cottage και βελτίωσαν την βαθμολογική τους θέση, με δεύτερη συνεχόμενη νίκη και πάλι με μηδέν παθητικό!

West Brom – Everton 0-1

Image

Με τον Richarlison (65ο) να βρίσκει στόχο για δεύτερη φορά, μέσα σε τρεις μέρες και ταυτόχρονα να είναι το νικητήριο τέρμα, η Everton απέδρασε από το Hawthorns με ακόμη μια νίκη που την ανεβάζει στην 5η θέση της βαθμολογίας!

Τρία συνεχόμενα clean sheets η ομάδα του Ancelotti, ο λόγος;!