Φεστιβάλ γκολ στο Goodison σε classic FA Cup παιγνίδι!

February 11, 2021

Image

Πολλοί ήσαν αυτοί που πίστευαν ότι το πιο δυνατό παιγνίδι του 5ου γύρου του κυπέλλου Αγγλίας θα παιζόταν στο γκολ, καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν την πρόκριση και θα έδιναν σημασία στην καλή αμυντική λειτουργία τους!

Πόσο διαψεύστηκαν!

Γκολ, θέαμα, σασπένς, εναλλαγή σκηνικού, ανατροπές και παράταση!

Οι αντιδράσεις στο τέλος επιβεβαιώνουν!

Αυτό αποκαλείς ένα κλασσικό αγώνα FA Cup!

Τα είχε όλα εκτός από αμυντική λειτουργία και μοιραία οδηγήθηκε στην παράταση στο 4-4, εκεί που με γκολ του Bernard (ξεχασμένος από Ancelotti) στο 97ο λεπτό, η Everton έριξε τελευταία αίμα και πέρασε στα προημιτελικά του θεσμού!

Ήταν ένα από τα ψηλότερα σε σκορ, σε παιγνίδια μεταξύ ομάδων της μεγάλης κατηγορίας, στην ιστορία του θεσμού!

34 προσπάθειες προς το τέρμα/17 κόρνερ/7 κίτρινες και φυσικά 9 τέρματα, είναι αριθμοί που δεν βλέπεις συχνά μαζεμένους, σε ένα αγώνα!

Image

Μεγάλη βραδιά για τον Ισλανδό μέσο που “σκότωσε” την παλιά του ομάδα, με τρεις ασίστ και ένα γκολ!

Μόλις η τρίτη φορά που δέχεται 5+ τέρματα ομάδα που προπονεί ο Jose Mourinho!

Το τέρμα του Kane έστειλε το παιγνίδι στην παράταση και ταυτόχρονα τον ίδιο στην θέση των, all time scorer, των Spurs!