Πήρε πρόκριση καταγράφοντας ιστορικό ρεκόρ!

February 10, 2021

Image

H Man City πέρασε πολύ πιο εύκολα απ΄όσο περίμενε από την Ουαλλία, κερδίζοντας την Swansea, στο Liberty Stadium, με 1-3, νίκη που της έδωσε την πρόκριση, για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Αγγλίας!

Πιο σημαντικό όμως, η 15η συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, που καταγράφει νέο ρεκόρ στην ιστορία του Αγγλικού ποδοσφαίρου, καταρρίπτοντας το ρεκόρ των 14ων που κρατούσαν η Preston, του 1892 και η  Arsenal, του 1987!

Τα τέρματα των Citizens, οι Walker, Sterling και Jesus στο 30ο, 47ο και 50ο λεπτά αντίστοιχα, ενώ για τους Swans, ο Whittaker στο 77ο!

Το γκολ του Sterling, ήταν το 12ο σε όλες τις διοργανώσεις φέτος – who needs center forwards!!

Μεγάλη μέρα και για τον Pep Guardiola, καθώς συμπλήρωσε 200 νίκες, στον πάγκο των Citizens!

Χρειάστηκε μόλις 268 παιγνίδια, για να τις πετύχει!!

Sheff Utd – Bristol C 1-0

Image

Ένα πέναλτι του Billy Sharp στο 66ο λεπτό,  έδωσε την πρόκριση, για την επόμενη φάση του FA Cup στους Blades, ξεπερνώντας έστω και δύσκολα το εμπόδιο της Bristol, η οποία έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στην φάση του πέναλτι, λόγω αποβολής του Mawson!

Leicester – Brighton 1-0

Image

Η νίκη πρόκριση ήρθε από τον πάγκο και ακριβώς με την λήξη του παιγνιδιού για τους Foxes, αφού σε ένα δραματικό φινάλε, κατάφεραν να περάσουν στην προημιτελική φάση του κυπέλλου, κερδίζοντας στο King Power, τους σκληροτράχηλους Seagulls, με τέρμα που πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Iheanacho και αφού μπήκε πιο πριν αλλαγή, στην θέση του Vardy, στο 62ο λεπτό!