Ντέρμπι σκοπιμότητας – βρήκε σύμφωνες City/Spurs!

January 17, 2021

Image

Ισόπαλο έληξε το πολυσυζητημένο ντέρμπι στο Anfield, αποτέλεσμα που αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την ομάδα του Solskjaer, που πήγε στο Liverpool για να μην χάσει, κάτι που πέτυχε και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας!

Πλέον νοιώθει έντονη την ανάσα της αιώνιας εχθρού, καθώς η City πέτυχε ακόμη μια πειστική νίκη, με μηδέν παθητικό και ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος, στην 2η θέση της βαθμολογίας!

Την ισοπαλία στο Anfield εκμεταλλεύτηκαν και οι Spurs, αφού προσγείωσαν στην πραγματικότητα την Sheff Utd, στο Brammall Lane και απέχουν μόλις τέσσερις βαθμούς από την κορυφή.

Liverpool – Man Utd 0-0

Image

Με τίποτα δεν θύμιζε ντέρμπι από τα παλιά, με λιγοστές φάσεις, χωρίς νεύρο, χωρίς σασπένς και την Liverpool να μην βγάζει, για ακόμη μια φορά φέτος, την περσινή καλή επιθετική της λειτουργία, να στερείται στην τελική ενέργεια, την σπιρτάδα και το καθαρό μυαλό, για να απειλήσει επικίνδυνα το τέρμα του De Gea!

Ταυτόχρονα η United έκανε συντήρηση κορυφής, καταγράφοντας κάποιες καλές στιγμές, προς το τέλος της αναμέτρησης!

Μέχρι και οι σημαντικότεροι ποδοσφαιριστές δεν μπόρεσαν να βάλουν χθες, την δική τους σφραγίδα, όπως μας συνήθισαν, σε παιγνίδια του πρόσφατου παρελθόντος!

Για την Liverpool ήταν το τέταρτο ανεπιτυχές αποτέλεσμα κάτι που φέρνει έντονο προβληματισμό στους οπαδούς της!

Sheff Utd – Tottenham 1-3

Image

Το γρήγορο τέρμα του Aurier (5ο λεπτό), μετά από κόρνερ του Son, έθεσε τις προυποθέσεις, το 12ο φετινό του Kane (40ο λεπτό) τις υλοποίησε και παρά την μείωση από τον McGoldrick στο 59ο, λίγο την ανησύχησε, αφού  τρία λεπτά αργότερα, ήρθε ένα πανέμορφο τέρμα από τον Ndombele, για να σφραγίσει την νίκη, που ανέβασε τους Spurs στην 5η θέση της βαθμολογίας!

Man City – Crystal P. 4-0

Image

Οι Citizens έριξαν πέτρες (Stones) στους “αετούς” και τους λάβωσαν με τέσσερα τέρματα!

Σε μια βραδιά, που θα μείνει αξέχαστη για τον Stones (πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα τέρματα), οι Citizens με ολική επικράτηση, πέτυχαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους, παραμένουν αήττητοι σε εννιά παιγνίδια (7-2-0) και  κράτησαν ακόμα ένα clean sheet, έχοντας δεχτεί μόλις 13 τέρματα στο πρωτάθλημα!

Το δίδυμο Dias/Stones, πραγματοποίησε ακόμη μια μεγάλη εμφάνιση, κάτι που επιβεβαιώνεται και από τους αριθμούς, με την παρουσία τους στην ομάδα!

Ακόμα μια ασίστ για τον μαέστρο De Bruyne, που τον έφερε αισίως στις 100!

Δύο τέρματα για τον Άγγλο αμυντικό στο 26ο και 68ο λεπτά αντίστοιχα και από ένα για Gundogan και Sterling (5ο φέτος και πρώτο με απ΄ευθείας κτύπημα φάουλ, στην καριέρα του!), στο 56ο και 88ο, έφεραν τον τελικό 4-0 για τους Citizens!