Πάτησε μόνη κορυφή και πάει Anfield…

January 13, 2021

Image

Η Man Utd πήρε το τρίποντο που ήθελε στο Burnley και πάει στο Anfield, να αντιμετωπίσει την Liverpool την Κυριακή, στην κορυφή και με αέρα τριών πόντων!

Η Everton πέρασε και από το Molineux και έπιασε 4η θέση, ενώ επιτέλους νίκη για τους Blades… Μετά από 18 προσπάθειες, πέτυχαν 1η νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας στο Brammall Lane, την Newcastle!

Burnley – Man Utd 0-1

Ένα τέρμα του Paul Pogba (man of the match), στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν αρκετό για να στείλει μόνους στην κορυφή τους Red Devils, του Ole Gunnar Solskjaer και θα πάνε με άνεση υπεροχής τριών βαθμών και με την καλύτερη ψυχολογία στο ντέρμπι της Κυριακής, στο Anfield!

Ήταν μια επαγγελματική νίκη της United, σε ένα παιγνίδι που υπήρχαν τρία συμβάντα στα οποία ο Kevin Friend χρειάστηκε την βοήθεια του VAR και αφορούσαν πιθανές κόκκινες στους Brady και Shaw και στην ακύρωση τέρματος, που πέτυχε ο Maguire!

Wolves – Everton 1-2

Image

Η Everton ταξίδεψε στο Molineux έχοντας πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι, με τον Calvert-Lewin να μένει εκτός για πρώτη φορά φέτος, πρόβλημα που αντιμετωπίζει και η Wolves τον τελευταίο καιρό, με την απουσία του Jimenez!

Παρόλα αυτά το παιγνίδι ξεκίνησε με ξέφρενο ρυθμό, με την Everton να προηγείται μόλις στο 6ο λεπτό με ένα πολύ όμορφο τέρμα του Iwobi, σε στρώσιμο του Digne και την Wolves να απαντάει 8 λεπτά αργότερα, με τον Nourin να βρίσκει τον Neves και να τελειώνει ανάλογα!

Το 1-1 κράτησε μέχρι το 77ο λεπτό, όταν καλοζυγισμένη σέντρα του Gomes, βρήκε τον Kean στα καρέ των Wolves και με άπιαστη κεφαλιά, νίκησε τον Patricio για να γράψει το τελικό 1-2, ταυτόχρονα την 6η νίκη, σε εννιά εκτός έδρας αγώνες, των Toffees και συνάμα σκαρφάλωσε στην 4η θέση!

Sheff Utd – Newcastle 1-0

Image

Είναι γεγονός… Η Sheff Utd πανηγύρισε την 1η νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά από 18 προσπάθειες!

Μετά την νίκη στο κύπελλο (100η για τον Wilder στους Blades) ήρθε μια δεύτερη, πιο γλυκιά, απέναντι στους Magpies σε ένα παιγνίδι που έπαιξαν με παίχτη περισσότερο για 45 και πλέον λεπτά (κόκκινη ο Fraser) και κατάφεραν να κερδίσουν, με ένα πέναλτι του Sharp στο 73ο λεπτό!