Ποιο ντέρμπι; Οι Citizens πέρασαν με άνεση από το Bridge!

January 4, 2021

Image

16 λεπτά ήταν αρκετά για να τρέξει σε ψηλές ταχύτητες και να καθαρίσει το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής στο Stamford Bridge, η ομάδα του Pep Guardiola!

Οι Citizens έκαναν ότι ήθελαν για ένα μισάωρο στο 1ο ημίχρονο, πέτυχαν τρία τέρματα, θα μπορούσαν για άλλα τόσα και σκόρπισαν το χάος, στην αμυντική λειτουργία των London Blues!

Στην συνέχεια έκαναν διαχείριση του προβαδίσματος, χωρίς να πιεστούν σε καμία φάση του παιγνιδιού, παρά μόνο στο 92ο λεπτό, με την μείωση από τον Hudson Odoi!

Gundogan-Foden-De Bruyne, οι σκόρερ στο 18ο-21ο-34ο λεπτά αντίστοιχα σε εκείνο το οργιώδες μισάωρο, με τον Βέλγο βιρτουόζο, να κάνει το καλύτερο φετινό του παιγνίδι, καταγράφοντας και μια ασίστ!

Η Chelsea απογοήτευσε για ακόμη μια φορά, φτάνοντας στο πέμπτο ανεπιτυχές αποτέλεσμα, στους τελευταίους έξι αγώνες, στους οποίους δέχτηκε και 10 τέρματα!

Image

Η ευθύνη βαραίνει περισσότερο τον Frank Lampard και τις επιλογές του πλέον, καθώς νοιώθει την πίεση των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων!

Άξιον απορίας, το γιατί δεν πραγματοποίησε αλλαγές στο ημίχρονο, με το σκορ να βρίσκεται ήδη στο 0-3 και την ομάδα του να μην μπορεί να απειλήσει το τέρμα του Steffen, ενώ ο Timo Werner, έμενε για 12ο παιγνίδι χωρίς τέρμα!

Newcastle – Leicester 1-2

Image

Το καλύτερο εκτός έδρας ξεκίνημα κάνουν οι Foxes, φθάνοντας στην έβδομη σε εννιά αγώνες νίκη στο Tyneside, αποτέλεσμα που τους ανέβασε στην 3η θέση της βαθμολογίας!

Προηγήθηκε με τέρματα των Maddison και Tielemans, στο 55o και 72ο λεπτά αντίστοιχα.

Η Newcastle κατάφερε να μειώσει με τον Andy Carroll στο 82ο λεπτό, ένα γκολ πολύ σημαντικό για τον ίδιο, αλλά χωρίς κανένα βαθμολογικό αντίκρυσμα στο τέλος!