Θύμισε Arsenal χορεύοντας στο χιόνι!

January 3, 2021

Image

Τις παλιές καλές μέρες θύμισε στο χιονισμένο Hawthorns η Arsenal, πετυχαίνοντας τρίτη σερί νίκη, με το ευρύ 0-4 να αποτελεί το 2ο καλύτερο σκορ, μετά την Wenger εποχή!

Με την τριπλέτα των νεαρών Saka/Rowe/Tierney, να βγάζουν σύγχρονο, γεμάτο αυτοματισμούς και με ταχύτητα επιθετικό ποδόσφαιρο, πέτυχαν δύο εξαιρετικά τέρματα στο 1ο ημίχρονο, με τον Tierney σε σόλο και απόλυτο τελείωμα στο 23ο λεπτό και τους Saka, Rowe και Laca να κρύβουν την μπάλα με τον Saka να σκοράρει ένα πολύ όμορφο τέρμα στο 28ο, γκολ που θύμισε τις παλιές καλές μέρες των Gunners!

Emile Smith Rowe runs past his man, who falls to the ground

Στο 2ο ημίχρονο ανέλαβε ο Lacazette και σε ένα τετράλεπτο (60ο/64ο) κατάφερε να πετύχει ακόμη δύο τέρματα φέτος (έφτασε στα 7 τα 5 εκτός) και να αφαιρέσει από την οποιαδήποτε αντίδραση των γηπεδούχων, για βαθμολογικό κέρδος!

Ακόμη μια μεγάλη εμφάνιση του Bakayo Saka, που σιγά σιγά, αναδεικνύεται σε μόνιμο πρωταγωνιστή των Gunners!

Αποκαρδιωτικοί για ακόμη μια φορά οι Baggies, δείχνουν περισσότερο ομάδα Championship, που δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της Premier League και παρά το ότι πήρε εκείνα τα δύο ισόπαλα αποτελέσματα σε Etihad και Anfield προς έκπληξη όλων, δείχνει ότι ούτε με τον Allardyce μπορεί να ανακάμψει!

Με τον Άγγλο τεχνικό στο τιμόνι οι αριθμοί εντός έδρας είναι χειρότεροι ήδη, απ΄ότι εποχής Bilic!!

Συγκεκριμένα σε τρεις εντός έδρας αγώνες δέχθηκε 12 γκολ εν σχέση με 12 που δέχθηκε σε 6 αγώνες πιο πριν!

Crystal P – Sheff Utd 2-0

Image

Νέα ήττα για την Sheff Utd, που παραμένει χωρίς νίκη με μόλις δύο ισοπαλίες στην φετινή σεζόν, καταρρίπτοντας το ρεκόρ της QPR, το οποίο είχε ισοφαρίσει την προηγούμενη αγωνιστική, σε 17 αγώνες χωρίς νίκη πλέον!

Ταυτόχρονα παραμένει χωρίς νίκη, για 20ο αγώνα!

Τα γκολ για τους Eagles του Hodgson οι Schlupp και Eze στο 4ο και 45ο λεπτά αντίστοιχα.

Brighton – Wolves 3-3

Image

Ανέλπιστο αποτέλεσμα όσο αφορά και την έκταση του σκορ αλλά και την πλοκή του παιγνιδιού, από δύο ομάδες που δεν σκοράρουν τέρματα συχνά!

Προηγήθηκαν στο ημίχρονο οι Wolves με 1-3 και μόνο τους εαυτούς τους έχουν να μέμφονται, για το ότι δεν κατάφεραν να φύγουν με το τρίποντο, από το Brighton!

Προηγήθηκαν οι Seagulls με τον Conolly στο 13ο, αλλά απάντησε με τρία τέρματα η ομάδα του Nuno, με τους Saiss στο 19ο, αυτογκόλ του Burn στο 34ο και πέναλτι του Neves στο 45ο λεπτό!

Ακριβώς με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, με πέναλτι του Maupay, μείωσε η Brighton και ισοφάρισε με τον Lewis Dunk, στο 70ο λεπτό!