Επέστρεψαν στις νίκες οι Spurs…

January 2, 2021

Image

Πολύ πιο εύκολη στον αγωνιστικό χώρο, παρά στα χαρτιά, βγήκε η αναμέτρηση στο Tottenham Hotspur Stadium για τους Spurs απέναντι στην Leeds, φθάνοντας άνετα στο τελικό 3-0, από το 50ο λεπτό της αναμέτρησης!

Το δίδυμο Kane/Son επανήλθε στις επάλξεις, με γκολ και ασίστ έκαστος!

Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Kane στο 29ο λεπτό, μετά από ανατροπή του Bergwijn από τον Alioski.

Δυο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Kane βρήκε τον Son και με ωραίο πλασέ, εν κίνηση, νίκησε στην γωνιά τον Meslier!

Ήταν το 100ο τέρμα, σε όλες τις διοργανώσεις, για τον Κορεάτη επιθετικό με τα χρώματα των Spurs και μόνο ο Harry Kane σκόραρε περισσότερα (169), την περίοδο από το ντεπούτο του, Σεπτέμβρη του 2015 και μετά!

Πέντε λεπτά με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Alderweireld πέτυχε το τρίτο γκολ των Spurs, μετά από κτύπημα κόρνερ του Son και λάθος εκτίμηση του Meslier!

Ο Άγγλος φορ γίνεται ο 1ος, που φθάνει σε διψήφιους αριθμούς φέτος – 10/10 γκολ/ασίστ!

Η επίδοση του αυτή, ισοφάρισε την επίδοση του Cesc Fabregas, την περίοδο 09/10, αλλά πλέον του δίνει το ρεκόρ, σε λιγότερα παιγνίδια!

Επίσης, κατάφερε να σκοράρει απέναντι σε όλες τις ομάδες που αντιμετώπισε (30) στην Premier League, κάτι που δεν κατάφερε να κάνει, κανένας άλλος ποδοσφαιριστής!

Λίγο πριν το τέλος είδε 2η κίτρινη, ο Doherty.

H Leeds φάνηκε κουρασμένη, δεν είχε πολλές επιλογές επιθετικά, όταν της βρήκε ήταν άστοχη (Bamford) και έκανε πολλά λάθη στην άμυνα με αποκορύφωμα, την λάθος πάσα του Meslier από την οποία προήλθε το πέναλτι!