Κόλλησαν νίκες οι Gunners- Five star Leeds!

December 30, 2020

Image

Συνεχίστηκε με τέσσερα παιγνίδια η 16η αγωνιστική μέρα στην Premier League, με τους κανονιέρηδες να ζευγαρώνουν νίκες στο Brighton και την Leeds να παρασέρνει στο διάβα της με το βαρύ 0-5 την WBA!

Επέστρεψε στις νίκες η Burnley, με τους Blades να ισοφαρίζουν το ρεκόρ της QPR (16 αγώνες χωρίς νίκη)!

Άγονο 0-0 στο St Marys.

West Brom – Leeds 0-5

Image

Απολαυστική στο 1ο ημίχρονο η ομάδα του Bielsa, σκόραρε τέσσερις φορές και έκανε απλή διαδικασία το δεύτερο, που απλά πρόσθεσε ένα πολύ όμορφο πέμπτο με τον Rafinha στο 72o λεπτό, απέναντι στους πολύ αδύνατους να αντιδράσουν, Baggies!

Βοήθησε το απίστευτο αυτογκόλ του Sawyers στο 9ο λεπτό και παρά την αντίδραση της ομάδας του Allardyce όλα τέλειωσαν σε ένα εννιάλεπτο, με τον Alioski αρχικά, να σκοράρει το καλύτερο τέρμα της αναμέτρησης στο 31ο, τον Harrison να εκμεταλλεύεται το κατέβασμα του Bamford στο 36ο και να τελειώνει ανάλογα και τέλος στο 40ο, το σουτ του Rodrigo να εξοστρακίζεται στον Oshea και να καταλήγει στην γωνιά του τέρματος του Johnstone!

Χωρίς τον Bamford στο scoresheet, αλλά με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, η Leeds έφθασε στην 3η νίκη σε τέσσερις αγώνες, στο εορταστικό πρόγραμμα!

Βαριά ήττα για την ομάδα του Allardyce η χειρότερη στην καριέρα του!

Brighton – Arsenal 0-1

Image

‘Εκανε δύο μήνες να πανηγυρίσει νίκη και πέτυχε δύο μέσα σε διάστημα τριών ημερών!

Ο λόγος για τους Gunners, που σε ένα μέτριο παιγνίδι, πήραν τρίποντο, με κυριολεκτικά γκολ από τον πάγκο με τον Lacazette στο 66ο λεπτό κι ενώ είχε μπει αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα!

Ακόμη μια αποτυχία εντός για την ομάδα του Potter, κάτι που την κρατά κοντά στην ζώνη, με τις πιο πάνω ομάδες να απομακρύνονται!

Burnley – Sheff Utd 1-0

Image

Σπάει ρεκόρ η Sheffield αλλά από την αρνητική πλευρά, καθώς παρέμεινε για 16η αγωνιστική χωρίς νίκη και μετρά μόλις δύο ισοπαλίες, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της QPR το 2012/13, με την διαφορά ότι αυτή μετρούσε έξι ισοπαλίες!

Ένα γκολ του αμυντικού Ben Mee στο 32ο λεπτό, έδωσε την νίκη στους Clarets μέσα στο Turf Moor και έκανε ακόμη πιο δύσκολη την συνέχεια, για την ομάδα του Wilder!

Southampton – West Ham 0-0

Image

Μηδενικά στο St Marys, δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία και για τις δύο ομάδες, που απλά μοιράστηκαν από ένα βαθμό!