Πρώτες, μη αναμενόμενες απώλειες στο Anfield!

December 27, 2020

Image

Μίνι shock στο Anfield, καθώς ένα γκολ του Mane στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, δεν ήταν αρκετό για να δώσει ακόμη ένα τρίποντο στους Reds, παρά το ότι κράτησε το αήττητο εντός, για 67 παιγνίδια!

Αναμενόταν ότι θα ήταν εύκολη η επικράτηση απέναντι στους Baggies, αλλά παρά το 78% ποσοστό κατοχής, τα μόλις δύο σουτ στον στόχο και η μη επίτευξη ενός δεύτερου γκολ ασφαλείας, κράτησαν την ομάδα του Sam Allardyce στο παιγνίδι κι ενώ έστειλαν το μήνυμα στο 70ο λεπτό, με την ευκαιρία τετ α τετ του Grant, που εξουδετέρωσε ο Alisson, ήρθε η ισοφάριση, με το πρώτο γκολ στην Premier League, για τον Semi Ajayi, στο 82ο λεπτό!

Αρκετός χρόνος για τους περσινούς πρωταθλητές για να πετύχουν το γκολ της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο (κάτι που έκαναν πολλές φορές πέρσι), το μόνο που κατάφεραν όμως, ήταν μια μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Firmino, που έδωσε την ευκαιρία στον Johnstone, να κάνει μια από τις αποκρούσεις της χρονιάς!

Ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών της φετινής σεζόν στο Anfield και μόλις η δεύτερη φορά το 2020 (Burnley) για τους Reds, ενώ είναι ο πρώτος βαθμός για τον Allardyce, στον πάγκο των Baggies!

Το γκολ του Mane ήταν το 90ο στην Premier League και τον βάζει σε ένα Group εκλεκτών Αφρικανών που έπαιξαν στην PL!

Leeds – Burnley 1-0

Image

Νίκη για την ομάδα του Bielsa, μετά την συντριβή της περασμένης βδομάδας στο Old Trafford, σε ένα πολύ στενό σκορ, απέναντι σε μια ομάδα που προερχόταν από καλό σερί!

Άγγιξε ήδη τους 20 βαθμούς, κάτι που αν επαληθευτεί εν μέσω στατιστικών, την κρατά στην κατηγορία που επέστρεψε, μετά από 16 χρόνια!

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Patrick Bamford, ο οποίος έχει φθάσει αισίως σε 10 τέρματα με την ομάδα του Yorkshire, αριθμό που κανένας δεν πίστευε ότι θα πετύχαινε, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο μισό της σεζόν!

West Ham – Brighton 2-2

Image

Πλούσιο σε θέαμα και γκολ το παιγνίδι στο London Stadium, που στο τέλος δεν ανέδειξε νικητή, αποτέλεσμα που ευνοεί περισσότερο, την ομάδα του Potter!

Οι Seagulls προηγήθηκαν με την λήξη του ημιχρόνου, με τέρμα του Maupay, o Ben Johnson ισοφάρισε στο 60ο λεπτό, αλλά ήταν η Brighton που πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 70ο, με τον Lewis Dunk!

Τον τελευταίο λόγο είχε ο από μηχανής θεός των Hammers, Thomas Soucek στο 82ο, για να καθορίσει το τελικό 2-2!