Επιτέλους χαμόγελα στο Emirates- νίκες για Citizens/Toffees…

December 27, 2020

Image

Πολύ λίγοι έδιναν πιθανότητες νίκης στους Gunners, στο Λονδρέζικο ντέρμπι στο Emirates, μετά την κατρακύλα των γηπεδούχων τον τελευταίο καιρό!

Κι όμως το τελικό 3-1 ήρθε με μια άνετη επικράτηση, που στο τέλος πήγε να χαλάσει, αλλά καθόλα δίκαιο, κρίνοντας την συνολική παρουσία της ομάδας του Arteta!

Νίκες για Citizens και Toffees στα δύο βραδινά παιγνίδια, που συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία!

Arsenal – Chelsea 3-1

Image

Νίκη και μάλιστα σε ντέρμπι για τους κανονιέρηδες, που γεύτηκαν την χαρά της, μετά από σχεδόν δύο μήνες (1/11 στο Old Trafford) και χαμόγελα για τους οπαδούς/ποδοσφαιριστές, ενώ ταυτόχρονα ανακούφιση για τον Ισπανό τεχνικό, που πήρε ανάσες και παράταση, στην προσπάθεια για να σώσει την δουλειά του!

Έδωσε τόπο στα νιάτα (Smith-Rowe/Martinelli), αφήνοντας εκτός ποδοσφαιριστές που σέρνονταν και το ρίσκο (μηδαμινό υπό τες περιστάσεις), έπιασε τόπο!

Man of the match, ο εκπληκτικός Bakayo Saka, ακόμη ένας νεαρός που δείχνει τόσο ώριμος πλέον, πετυχαίνοντας και το καλύτερο γκολ της αναμέτρησης!

Lacazette 34o, πέναλτι, Xhaka 44o, απ΄ευθείας κτύπημα φάουλ και Saka 56o, έξυπνη επινόηση και μακρινό σουτ, οι σκόρερ των Gunners, μείωσε ο Tammy Abraham στο 85ο λεπτό, γκολ που δεν έδωσε βαθμούς, αλλά ήταν πολύ σημαντικό για τον ίδιο!

Χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις για τον Jorginho!

Απογοητευτική βραδιά για τους London Blues, με τους πρόσφατους αριθμούς, να μην δικαιολογούν την αρχική τους πορεία στο πρωτάθλημα!

Man City – Newcastle 2-0

Image

Νέα νίκη για τους Citizens που τους ανεβάζει στην 5η θέση της βαθμολογίας, έχοντας πάντα και ένα αγώνα λιγότερο!

Ακόμη ένα clean sheet, 13o φέτος (τα περισσότερα απ΄οποιαδήποτε ομάδα στα 5 μεγάλα πρωταθλήματα), με τον Pep να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση, τόσο με την πολύ καλή κεντρο- αμυντική λειτουργία της ομάδας του τον τελευταίο καιρό, όσο και την οργάνωση παιγνιδιού από αμυντικο-γενείς ποδοσφαιριστές, γνώρισμα της δικής του ποδοσφαιρικής φιλοσοφίας!

Ilkai Gundogan στο 14ο και Ferran Torres (7o για τον Ισπανό) στο 55ο λεπτό, οι σκόρερ των Citizens.

Sheff Utd – Everton 0-1

Image

Νίκη και για την Everton, η 4η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, που την ανεβάζει στην 2η θέση της βαθμολογίας, την γεμίζει αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία για τον φετινό μαραθώνιο, πόσο μάλλον πριν από την μεγάλη αναμέτρηση με την City, σε δυο μέρες, στο Goodison!

Παρά τις πολλές απουσίες, κατάφερε να αποδράσει με τρίποντο από το Brammall Lane, με γκολ του man of the match, Gylfi Sigurdsson, δέκα λεπτά πριν το τέλος, υποχρεώνοντας τους Blades στην 13η φετινή τους ήττα!!

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα αυτή είναι η κατάσταση στο πάνω διάζωμα, με την Liverpool να οδηγάει την κούρσα στους 31!