December 12, 2020

Image

Κάποιος που παρακολούθησε το 183ο Manchester derby έμεινε με ένα εύλογο ερώτημα;!

Ήθελαν να κερδίσουν ή να μην χάσουν οι δύο ομάδες;!

Μάλλον το δεύτερο θα έλεγε κάποιος εκ του αποτελέσματος, που άφησε τις δύο ομάδες στο άχαρο 0-0!

Το σίγουρο είναι ότι σε ένα τέτοιο παιγνίδι διακρίθηκαν οι άμυνες και φυσικά αμυντικοί ποδοσφαιριστές!

Η Man Utd πάντως αν και δεν σκοράρει εντός έδρας όπως εκτός, βελτίωσε σε μεγάλο βαθμό την αμυντική λειτουργία της, μετά από εκείνη την ντροπιαστική ήττα από την Tottenham!

Wolves – Aston Villa 0-1

ImageΣτο derby των Midlands η Aston Villa συνέχισε την εκπληκτική εκτός έδρας συγκομιδή της, κερδίζοντας και την Wolves, φθάνοντας στην 4η νίκη και το 4ο clean sheet, μακριά από το Villa Park!

Σε ολόκληρη την περσινή χρονιά δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν εκτός έδρας!

Τι άλλαξε άραγε φέτος;!

Σε ένα παιγνίδι, που ο Mike Dean μας θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του και ήταν γεμάτο φάσεις, δράμα, 2 κόκκινες και 9 κίτρινες, κρίθηκε τελικά από ένα πέναλτι, που εύστοχα εκτέλεσε ο El Ghazi στο 4o λεπτό των καθυστερήσεων!

Newcastle – West Brom 2-1

Image

Ο κλοιός σφίγγει όλο και περισσότερο γύρω από τον τεχνικό της WBA, Slaven Bilic, αφού ούτε και στο Tyneside είχε βαθμολογικό όφελος, καταγράφοντας την 8η φετινή ήττα!

Σ΄ένα παιγνίδι που η Newcastle μπήκε με γκολ από τα αποδυτήρια, σκοράροντας με τον πιο ασυνήθιστο σκόρερ της (Almiron) στο πιο γρήγορο γκολ της φετινής σεζόν (19 δευτερόλεπτα), οι Baggies κατάφεραν να ισοφαρίσουν με γκολ του Furlong στο 50o λεπτό και φάνηκε ότι θα έφευγαν τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας!

Ο Gayle όμως, ερχόμενος από τον πάγκο, ξαναβρήκε championship φόρμα και σκόραρε στο 82ο λεπτό ένα όμορφο τέρμα, για να δώσει του τρεις βαθμούς στην ομάδα του Bruce.

Leeds – West Ham 1-2

Image

Τέλος ψες, στο άνοιγμα της 12ης αγωνιστικής μέρας, η West Ham πέτυχε ακόμη ένα νικηφόρο αποτέλεσμα εκτός έδρας, κερδίζοντας την Leeds μέσα στο Elland Road και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας!

Μετά από ένα εξαιρετικό 1ο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1, μετά από τα γκολ των Klich (διπλή εκτέλεση πέναλτι) και Soucek (2ο συνεχόμενο), στο 6ο και 25ο λεπτά αντίστοιχα.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες, δύο δοκάρια για Hammers και το νικητήριο από τον Ogbonna,, σε μια άψογη εκτέλεση φάουλ του Cresswell στο 80ο, ήταν η εικόνα του 2ου ημιχρόνου, με την Leeds να πληρώνει για ακόμη μια φορά την αδυναμία της στα στημένα και να χάνει μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής του Rodrigo στο 90!