December 6, 2020

Image

Οι δύο ομάδες του Manchester ήταν οι κερδισμένες στο ξεκίνημα της 11ης αγωνιστικής μέρας στην Premier, με αποτέλεσμα να αναρριχηθούν για 1η φορά στην 5αδα, έχοντας και ένα παιγνίδι λιγότερο, το οποίο εκκρεμεί από την 1η αγωνιστική!

Man City – Fulham 2-0

Πολύ πιο εύκολα η City, σε ένα ήσυχο απόγευμα απέναντι στην Fulham, που πήγε στο Etihad απλά για να χάσει με λίγα γκολ!

Χαρακτηριστικό για τους Cottagers είναι ότι είχαν μόνο ένα χλιαρό σουτ στον στόχο στο 90λεπτο, ο Jonathan Moss o διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε μόλις 12 φάουλ στο παιγνίδι και το έβγαλε χωρίς κίτρινη, αφού δεν υπήρχε η παραμικρή υπόνοια για κάρτα!

Προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Sterling (το πρώτο σε 7 αγώνες) μετά από ασίστ του De Bruyne (6η φέτος) και διπλασίασε τα τέρματα της στο 26ο με πέναλτι του Βέλγου μέσου, πέναλτι που κέρδισε ο Sterling από τον Andersen.

Τόσο άνετη ήταν στην επικράτηση της η ομάδα του Pep Guardiola που δεν έκανε καμιά αλλαγή στο παιγνίδι!

West Ham – Man Utd 1-3

Image

Η Man Utd συνεχίζει να καταγράφει ρεκόρ εκτός έδρας στην Premier League και με ακόμη μια νίκη, ανατροπή, στο πρωτάθλημα, πέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας!

Δεν είναι μόνο ρεκόρ για την ίδια η 9η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη, αλλά με την νέα ανατροπή, βρέθηκε πλέον στην 1η θέση στην λίστα όλων των εποχών ομάδων που γύρισαν παιγνίδια!

Μετά τα λάθη που υπέπεσε στο παιγνίδι με την Pari στο Champions και τον τελικό που έχει να δώσει απέναντι στην Leipzeig μεσοβδόμαδα, ο Νορβηγός τεχνικός, ξεκίνησε την αναμέτρηση αφήνοντας στον πάγκο τους Fernandes/Rashford, κάτι που δεν βοήθησε την ομάδα του, αφού βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από την πολύ καλή West Ham με γκολ του Soucek στο 38ο λεπτό!

Ντεπούτο έκαναν για 1η φορά στην ενδεκάδα της United σε αγώνα της Premier League οι Henderson/Cavani.

Μη έχοντας επιλογή, έριξε στο παιγνίδι τους δύο που ξεκούραζε και ομάδα του πήρε άμεσα στροφές επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά ότι, η ηγετική μορφή του Πορτογάλου έχει άμεση επιρροή στην όλη παρουσία της United!

Μέσα σ΄ένα τρίλεπτο 65-68 ανέτρεψε το σκορ με γκολ των Pogba και Greenwood και έγραψε το τελικό 1-3 στο 78ο, με τον Rashford!

Τι να πει κάποιος για την συνεισφορά του Bruno Fernandes!

35 ευκαιρίες μέχρι στιγμής φέτος οι περισσότερες από οποιονδήποτε άλλο στα 5 μεγάλα πρωταθλήματα!

Μέτρησε ακόμη μια ασίστ στο γκολ του Pogba και καταγράφει τρελούς αριθμούς για τους κόκκινους διαβόλους, από την ημέρα που πάτησε το πόδι του στο Old Trafford!

Burnley – Everton 1-1

Image

Νέες απώλειες βαθμών για την ομάδα του Ancelotti, αυτή την φορά στο Turf Moor, παιγνίδι που άνοιξε την αγωνιστική δράση, αφού το ψεσινό Newcastle – Aston Villa αναβλήθηκε, λόγω των πολλών κρουσμάτων Covid-19 στην ομάδα του Βορρά!

Βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ από λάθος της άμυνας της (σουτ εκτός επανορθωτικής), με γκολ του Brady στο 3ο λεπτό!

Κατάφερε να ισοφαρίσει με τον 1ο σκόρερ του πρωταθλήματος Calvert-Lewin (11ο φέτος), πριν κλείσει το ημίχρονο, αλλά δεν ήταν αρκετό για να τις δώσει βαθμούς νίκης, αφού στο 2ο ημίχρονο δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα του Pope, που πραγματοποίησαν αυτός και ο Pickford μεγάλες αποκρούσεις για να παραμείνει το σκορ στο 1-1!