Άνετη νίκη και νέο ρεκόρ για τους Reds…

November 23, 2020

Image

Με τόσους μαζεμένους τραυματισμούς και με αντίπαλο μια ομάδα που ξέρει να κερδίζει εκτός, τα πράγματα θα ήταν δύσκολα!

Αυτό δεν φάνηκε καθόλου στον αγωνιστικό χώρο, έβαλε κοστούμι πρωταθλήτριας και πέρασε εύκολα το εμπόδιο των Foxes, καταγράφοντας ρεκόρ, το 64ο αήττητο παιγνίδι στο Anfield (κρατούσε από το 1981) ενώ παράλληλα, έπιασε στην κορυφή την Tottenham, αλλά με χειρότερη αναλογία τερμάτων!

53 νίκες και 11 ισοπαλίες το σερί των Reds!!

Αυτή είναι η Liverpool που στα δύσκολα ανεβάζει ρυθμό, ενώ έδειξε ότι στο ρόστερ της έχει ποδοσφαιριστές που μπορούν να καλύψουν άνετα τις απουσίες τραυματισμών, βασικών ποδοσφαιριστών!

Προηγήθηκε νωρίς με αυτογκόλ του Evans στο 21ο λεπτό, διπλασίασε λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Jota στο 41ο και έκλεισε θριαμβευτικά την αναμέτρηση με τον καλύτερο ποδοσφαιριστή της Firmino, να σκοράρει στο 86ο.

To γκολ για τον Jota ήταν το 4ο συνεχόμενο στο Anfield!

Απογοητευτική η Leicester, έχασε για ακόμη μια φορά από την Liverpool, που από τον καιρό που ανέλαβε ο Brendan Rodgers, καταγράφει αρνητικό σερί απέναντι της!

Fulham – Everton 2-3

Image

Επιστροφή στις νίκες και για την Everton κερδίζοντας στο Craven Cottage την Fulham, μετά από ένα εξαιρετικό 1ο ημίχρονο, όπου κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το επιβλητικό 1-3!

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Ancelotti, η Fulham μείωσε και πίεσε για την ισοφάριση, ενώ για ακόμη μια φορά έχασε πέναλτι!

Πρωταγωνιστής των Toffees ο εκπληκτικός φέτος Calvert-Lewin, σκοράροντας δύο τέρματα στο 1ο και 29ο λεπτά αντίστοιχα, φθάνοντας έτσι στα 10, οδηγώντας την κούρσα στον πίνακα των σκόρερ!

Στο 35ο ο Doucoure ο σκόρερ του 3ου τέρματος κι ενώ είχε ισοφαρίσει με τον Reid στο 15ο η Fulham!

Στο 68ο απώλεσε πέναλτι ο Cavaliero και δύο λεπτά αργότερα, ο Cheeks πέτυχε το 1ο τέρμα του με τα χρώματα των Cottagers.

Leeds – Arsenal 0-0

Image

Στην λευκή ισοπαλία βούλιαξε το παιγνίδι στο Elland Road με την Arsenal να φεύγει ικανοποιημένη, καθώς αγωνιζόταν με 10, λόγω αποβολής του Pepe για headband σε αντίπαλο, από το 51ο λεπτό!

Τρία δοκάρια για τους γηπεδούχους, μεγάλη ευκαιρία με τον Saka σε τετ-α-τετ για την Arsenal, δεν ήταν αρκετά για να δώσουν γκολ στην αναμέτρηση!

Sheff Utd – West Ham 0-1

Image

Τέλος η κατηφόρα των Blades δεν έχει σταματημό, έχασε για 8η φορά φέτος, παραμένει στον βυθό της βαθμολογίας με μόλις ένα βαθμό και σίγουρα δεν θυμίζει με κανένα τρόπο την εκπληκτική περσινή της πορεία!

Νικήτρια στο Brammal Lane η ομάδα του Moyes (1η νίκη για τον ίδιο σε αυτό το γήπεδο) με ένα εξαιρετικό τέρμα, του Ιβοριανού πλέον, Sebastian Haller στο 56ο λεπτό.