November 8, 2020

Image

Συνεχίστηκε με τέσσερις αγώνες η 8η αγωνιστική μέρα στην Premier League.

Στο πιο σημαντικό παιγνίδι της ημέρας, η Man Utd κατάφερε να φύγει αλώβητη από το Liverpool, βγάζοντας αντίδραση μετά τις δύο κακές γι΄αυτήν ήττες που δέχτηκε από Arsenal και Basakshehir!

Με ανατροπή η Chelsea, έδειξε για ακόμη μια φορά την επιθετική της δυναμική, νίκη που την ανέβασε στην 3η θέση, ενώ η δύστοκη στο σκοράρισμα Crystal P. πέτυχε τέσσερα τέρματα σε βάρος της Leeds!

Τέλος στο Λονδρέζικο ντέρμπι η West Ham πήρε την νίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα!

Everton – Man Utd 1-3

Στο Goodison Park, η Man Utd, παρά το ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με γκολ του Bernard (19ο λεπτό), γύρισε το παιγνίδι, πριν πάει στα αποδυτήρια, με δύο γκολ του Fernandes, που ήταν και ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, στο 25ο και 32ο λεπτά αντίστοιχα!

Το γκολ της ισοφάρισης ήταν ένα εξαιρετικό σε οργάνωση και εκτέλεση τέρμα, θυμίζοντας τις παλιές καλές μέρες των Red Devils!

Με καλή αμυντική τακτική, κράτησε τους Toffees μακριά από το τέρμα του De Gea στο 2ο ημίχρονο και κατάφερε να σφραγίσει την νίκη με ένα 3ο τέρμα του Cavani (ασίστ Fernandes), το 1ο που πετυχαίνει με τα χρώματα της United, στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Ancelotti, που απομακρύνεται από το πολύ καλό ξεκίνημα, παρά το ότι επέστρεψε ο Rodriguez, φάνηκε για ακόμη μια φορά η απουσία του τιμωρημένου Richarlison, στο δημιουργικό κομμάτι της επίθεσης!

Chelsea – Sheff Utd 4-1

Image

Μεγάλη σε έκταση νίκη και για την Chelsea μέσα στο Stamford Bridge, παρά το ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, με γκολ το McGoldrick στο 9ο λεπτό!

Με επίθεση διαρκείας οι Abraham και Chilwell (23ο-34ο) ανέτρεψαν το σκορ στο ημίχρονο και με άλλα δύο των Thiago Silva και Werner (77ο-80ο), σφράγισαν το τελικό 4-1, σε μια αναμέτρηση όπου έλαμψε το άστρο του Hakim Ziyech με δύο ασίστ και με ηγετική παρουσία στην μεσοεπιθετική γραμμή των Μπλε του Λονδίνου!

Ακόμη μια αποκαρδιωτική εμφάνιση για τους Blades του Wilder, που δεν θυμίζει με τίποτα την περσινή καλοκουρδισμένη μηχανή και παραμένει στα χαμηλά, χωρίς νίκη και μόλις ένα βαθμό από 8 αγώνες!!

Crystal Palace – Leeds 4-1

Image

Μέχρι την σημερινή μέρα, η Crystal Palace είχε καταφέρει να σκοράρει μόνο μια φορά πάνω από ένα τέρμα, μέσα στο 2020!

Στο παιγνίδι που έγινε στο Selhurst Park, μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση, κατάφερε να φιλοδωρήσει με 4 τέρματα την Leeds και να ανέβει στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Σκόραρε με τον Dann στο 12ο λεπτό με ασύλληπτη κεφαλιά (1ο γκολ μετά από 3 χρόνια για τον αμυντικό των Eagles), πέτυχε το καλύτερο γκολ της αναμέτρησης με φάουλ στο παραθυράκι της εστίας του Meslier, δέκα λεπτά αργότερα, με τον εκπληκτικό Eze και έφτασε σε 3ο τέρμα στο 1ο ημίχρονο με το αυτογκόλ του Helder Costa, μετά από σέντρα του Van Aanholt, δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου!

Η Leeds κατάφερε να  μειώσει σε 2-1 στο 27ο λεπτό,, με το 7ο φετινό τέρμα του Bamford, που θα μπορούσαν να ήταν 8 αν δεν του ακύρωνε το VAR, με γνώμονα τους γελοίους πλέον κανονισμούς, να μετρούν ως μέρος του σώματος το χέρι κι ενώ το υπόλοιπο σώμα, ήταν πίσω από τους αμυντικούς των γηπεδούχων!!

Image

Ήταν σε ένα πολύ σημαντικό σημείο του παιγνιδιού (17ο λεπτό), καθώς η Leeds θα ισοφάριζε κι ενώ η κίνηση του χεριού του Άγγλου φορ ήταν καθαρή υπόδειξη προς τον Klich, για το σημείο μεταβίβασης της μπάλας!

Ερώτημα;;  Από την στιγμή που το χέρι δεν μπορεί να σκοράρει, γιατί μετράει ως μέρος του σώματος και offside!!

Πέραν αυτού, η ομάδα του Marcelo Bielsa παρουσιάστηκε για ακόμη μια φορά με πολλά αμυντικά λάθη και είναι η 3η φορά φέτος που δέχεται 4 τέρματα, έχοντας ήδη την χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα!

West Ham – Fulham 1-0

Image

Τέλος στο Λονδρέζικο ντέρμπι η West Ham με ένα τέρμα του Soucek στο 91ο λεπτό του παιγνιδιού, κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και αφού στο 98ο λεπτό, ο Fabianski απέκρουσε πέναλτι του Lookman!

Image

Οι Hammers, που ήταν καλύτεροι, είχαν και δύο δοκάρια με τους Haller και Cresswell, αλλά ευτύχησαν στο δραματικό φινάλε και στο VAR πέναλτι που δόθηκε, μετά από αρκετή μελέτη από τον διαιτητή Jones, o Lookman να επιλέξει την αλά Πανένκα εκτέλεση, που έμεινε όμως στο αλά, καθώς δεν βρήκε την μπάλα σωστά και απλά και πολύ εύκολα την μάζεψε ο Πολωνός τερματοφύλακας!!