Το ντέρμπι του Old Trafford σε αριθμούς, στατιστικά και απόηχο!

November 2, 2020

Image

Μεγάλη νικήτρια του χθεσινού ντέρμπι στο Old Trafford η Arsenal, κατάφερε να πάρει το τρίποντο σε μια έδρα που αγνοούσε εδώ και 14 χρόνια την νίκη, με τον Aubameyang να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης!

Αυτή ήταν η 4η προσπάθεια για να πάρουν νίκη εντός οι γηπεδούχοι, κάτι που δεν έγινε εφικτό και χρειάζεται κάποιος να προστρέξει 47 χρόνια πίσω (1972/73) για να  βρει ξανά αυτό το στατιστικό, σε μια χρονιά όπου η Man Utd τερμάτισε 18η!

Τα πράγματα γίνονται για ακόμη μια φορά πολύ δύσκολα για τον Solskajer, παρά τις καλές εμφανίσεις στην Ευρώπη!

Αυτή ήταν η 1η νίκη σε Big 6 έδρα για τους Gunners, μετά από 5 ολόκληρα χρόνια και 29 προσπάθειες.

Πάλι στο Manchester σε βάρος της City η τελευταία φορά!

Απίστευτο και όμως αληθινό!

Όλες οι νίκες μέσα στο Old Trafford για τους Gunners τα τελευταία 42 χρόνια, ήταν με το στενό σκορ 0-1!!

Ο Thomas Partey ήταν ανίκητος στον χώρο του κέντρου και κυριάρχησε σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες δείχνοντας, γιατί τον διεκδίκησε μέχρι την τελευταία ώρα της μεταγραφικής περιόδου η Arsenal, πληρώνοντας την ρήτρα των 45εκ, βρίσκοντας στο πρόσωπο του την ηγετική μορφή στον χώρο του κέντρου και πιθανότατα τον παίχτη που έψαχνε εδώ και χρόνια (Vieira)!

Η Arsenal μετά από 7 αγώνες διαθέτει την καλύτερη άμυνα (κάτι που θα ακουγόταν ως αστείο πριν λίγο καιρό) και παρά το γεγονός του ότι δέχθηκε 3 ήττες και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας!

Ένας από τους βασικούς λόγους ο Βραζιλιάνος Gabriel, παίχτης που πλήρωσε 22εκ και τοv έφερε από την Lille το καλοκαίρι!

Το να κερδίζεις μια θέση στην ενδεκάδα της Arsenal και όταν βασικά ήσουν δανεικός τα τελευταία χρόνια και προς παραχώρηση, είναι ένα μεγάλο επίτευγμα, που θα πρέπει να βάλεις σκληρή δουλειά για να το πετύχεις!

Αυτό το video στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης, αποδεικνύει του λόγου το αληθές, για τον Αιγύπτιο παίχτη των κανονιέρηδων Elneny!

Ένας άνθρωπος που ξέρει πολύ καλά τι θα πει ντέρμπι Man Utd-Arsenal, εκφράζει τις απόψεις του και δίνει την δική του εκδοχή στο τι πήγε στραβά για τους Red Devils και δεν μπόρεσαν να φθάσουν στην νίκη σε 4ο συνεχόμενο παιγνίδι στο Old Trafford!

Roy Keane, πάντα διαφορετικός, πάντα ειλικρινής και καυστικός!

Το Old Trafford δεν βάζει στο παρών στάδιον τις 75 και πλέον χιλιάδες κόσμο στο γήπεδο, σίγουρα όμως οι αριθμοί δεν δικαιολογούν την μέχρι στιγμή παρουσία της ομάδας του Νορβηγού τεχνικού στην Premier League!

Ο Paul Pogba έβγαλε για ακόμη μια φορά το “επιπόλαιο” παιγνίδι του, παραχωρώντας απρόσεχτα το πέναλτι που έδωσε την νίκη στην Arsenal.

Δεν ήταν όμως η 1η φορά!

Τέλος, η Man Utd παραχώρησε 5 πέναλτι στα προηγούμενα 7 παιγνίδια εντός στην Premier League!

Την προηγούμενη περίοδο που παραχώρησε 5 χρειάστηκαν 101 αγώνες για να γίνει εφικτό!!

Με αυτό το στατιστικό σίγουρα δεν ήταν εύκολο και για την Arsenal για να ευστοχήσει σε πέναλτι στο Old Trafford, κάτι που πέτυχε για πρώτη φορά με τον Aubameyang, στο τρίτο συνολικά πέναλτι που κέρδισε στα χρόνια της Premier League!