October 31, 2020

Image

Sheff Utd – Man City 0-1

Man City, Chelsea και Liverpool πέρασαν νικηφόρα τα παιγνίδια τους, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής μέρας στην Premier League!

H Man City πέρασε πολύ πιο εύκολα, απ΄ότι δείχνει το τελικό 0-1, από το Brammal Lane, μ΄ένα ασυνήθιστο σκόρερ στο πρόσωπο του Kyle Walker, (έκανε 100η εμφάνιση απέναντι στην ομάδα που υποστήριζε και έπαιξε μικρός) ο οποίος με μακρινό σουτ, νίκησε τον Ramsdale στο 28ο λεπτό, για το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης!

Ήταν ίσως και η καλύτερη επιθετική προσπάθεια των Citizens, κτισμένη από εξαιρετική ενέργεια του Sterling και την μεταβίβαση ακριβείας του De Bruyne προς τον σκόρερ!

Καλύτερη στιγμή για τους Blades, που παραμένουν με μόλις ένα βαθμό, το σουτ του Lundstram, από πολύ ευνοική θέση!

Burnley – Chelsea 0-3

Image

Εύκολα πέρασε από το Turf Moor η ομάδα του Lampard, έχοντας σε καλή μέρα την επιθετική γραμμή της και τους Ziyech – Werner να αποσβένουν σιγά σιγά, τα εκατομμύρια που ξοδεύτηκαν για την απόκτηση τους!

Κορυφαίος για τους Μπλε του Λονδίνου ο Mason Mount, απέναντι στους Clarets του Dych, που για ακόμη μια φορά δεν μπόρεσαν να έχουν καλή παρουσία απέναντι σε ομάδα Big 6!

Hakim Ziyech στο 26ο, Kurt Zouma στο 63o μετά από κτύπημα κόρνερ και Timo Werner στο 70ο, μετά από το απόλυτο-strikers- τελείωμα της φάσης οι σκόρερ για τους Λονδρέζους!

Liverpool – West Ham 2-1

Image

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη πέτυχαν οι πρωταθλητές, μια βδομάδα πριν πάνε στο Etihad και σκαρφάλωσαν μόνοι στην κορυφή!

Απέναντι σε μια West Ham, που απόδειξε για ακόμη μια φορά πόσο βελτιωμένη παρουσιάζεται τον τελευταίο καιρό, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 10ο λεπτό με τέρμα του Fornals!

Ήταν το 15ο φετινό τέρμα που δέχονται φέτος οι Reds!

To πέναλτι του Salah στο 42ο λεπτό, ήταν πολύ σημαντικό για την έκβαση του αγώνα, γιατί στέρησε από τους Hammers το ψυχολογικό αβαντάζ του προβαδίσματος, με το οποίο θα πήγαιναν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο!

Image

Το ισόπαλο 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το 85ο, όπου (όπως και πέρσι πολλές φορές) η Liverpoo,l έσπασε το deadlock με των συνδυασμών των, Shakiri-Jota (μπήκαν στο παιγνίδι ως αλλαγή), με τον τελευταίο να δίνει με πλασέ, την νίκη στους περσινούς πρωταθλητές!

Wolves – Crystal P. 2-0

Image

Νίκη που ισοβαθμεί με 3η θέση πέτυχαν οι Wolves, στο παιγνίδι που άνοιξε την αγωνιστική την Παρασκευή το βράδυ, κερδίζοντας πολύ άνετα την Crystal P., που ερχόταν από καλές εμφανίσεις!

Για να βρει κάποιος την Wolves στην 3η θέση της βαθμολογίας θα πρέπει να προστρέξει πίσω 41 χρόνια!

Nouri στο 18o και Podence στο 27ο, έβαλαν νωρίς τις βάσεις για την νίκη, την 4η φετινή της ομάδας του Nuno Espirito!