Νίκες για Μπλε και Toffees-Σκόνταψαν οι Citizens!

October 3, 2020

Image

Ακόμη μια μεγάλη, ουσιαστική και αποτελεσματική εμφάνιση, για την ομάδα του Carlo Ancelotti και το 4Χ3 είναι γεγονός, νίκη που την αφήνει μόνη στην κορυφή, βράδυ Σαββάτου!

Με τον James Rodriguez στην ενδεκάδα, είναι άλλη ομάδα η φετινή Everton, δημιουργώντας ευκαιρίες με ψηλά ποσοστά ευστοχίας και με πλουραρισμό στο σκοράρισμα, φτάνοντας στα 12 τέρματα σε 4 αγώνες πρωταθλήματος!

Εντυπωσιακή, προηγήθηκε νωρίς με το 6ο φετινό γκολ του D. Calvert-Lewin στο 16ο λεπτό… Οπισθοχώρησε, έχασε τον Richarlison με τραυματισμό στο 25ο και το πλήρωσε στο 41ο με λάθος του Pickford και γκολ του Maupay (4o φέτος), πρόλαβε όμως να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα, αυτή την φορά με την Κολομβιανή συνεργασία των Rodriguez-Mina, με κεφαλιά του τελευταίου και κτύπημα φάουλ του 1ου!

Ο James Rodriguez ανέλαβε το σκοράρισμα στο 2ο ημίχρονο και με εξαιρετικούς συνδυασμούς των Iwobi Doucoure, man of the match, όσο και αν ακούγεται αντίξοο για τον James, έφτασε στο 4-1 στο 52ο και 70ο λεπτά αντίστοιχα!

Το πιο όμορφο τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε με ασύλληπτο σουτ ο Bissouma στο 92ο, αλλά ήταν πλέον αργά για την Brighton!

Πάνε 51 χρόνια να ξεκινήσει με 4 νίκες η Everton, επόμενος αντίπαλος η Liverpool!!

Image

Την 4η αγωνιστική μέρα άνοιξε το Λονδρέζικο ντέρμπι (που απείχε κατά παρασάγκας από ντέρμπι) με την Chelsea να επιστρέφει στις νίκες, με εμφαντικό τρόπο, απέναντι σε μια Crystal P. που δεν δικαιολόγησε με κανένα τρόπο, το κοντινό ταξίδι του Stamord Bridge!

Πρώτη του Chilwell με γκολ και ασίστ για Zouma (58′ 62′) και δύο πέναλτι του Jorghinο (68′,72΄) έφεραν το τελικό 4-0 για τους Μπλε…

Image

H Man City ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση με την Leeds στο Eland Road, προηγήθηκε με τον Sterling στο 17ο, έχασε καλές ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ και στο τέλος τιμωρήθηκε από ένα λάθος του Emerson, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Rodrigo, πετυχαίνοντας το 1ο γκολ του στην Premier στο 59ο, χαρίζοντας τον ένα βαθμό στην ομάδα του, κρατώντας την καλή προιστορία, που κουβαλάνε εντός τα “Παγώνια” με τους Citizens!

Ήταν χαρακτηριστική η φράση του Pep στον Bielsa, με την λήξη του αγώνα και τον ασπασμό “You deserved it”, σε μια ακόμη καλή εμφάνιση των νεοφώτιστων, που τους κρατάει αήττητους για τρεις αγώνες, μετά την ήττα της πρεμιέρας στο Anfield!

Τέλος στο Tyneside, η Newcastle επανήλθε στις νίκες κερδίζοντας την Burnley με 3-1, σε ένα παιγνίδι που κατάφερε να σκοράρει νωρίς (Saint Maximim 14o), έχοντας πρωταγωνιστή τον Callum Wilson με δύο γκολ (65o, 77o πέναλτι) και με μια ασίστ, αρκετά για να τον αναδείξουν, Man of the match!

Για την Burnley μείωσε στο 61ο ο Westwood.