Παιγνίδι για γερά νεύρα και δραματικό φινάλε!!

September 26, 2020

Image

Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κάποιος που ασπάζεται την δράση, το σασπένς και λατρεύει τις ταινίες του Χίτσκοκ!!

Αυτά είχε το 1ο χρονικά παιγνίδι της 3ης αγωνιστικής μέρας στην Αγγλία, το οποίο κατάφερε να κερδίσει η Man Utd στο 100ο λεπτό της αναμέτρησης!

Αυτή ήταν η 666 νίκη της Man Utd στην Premier League!

Καθόλου τυχαίο με τέτοιο σενάριο!!

Ήταν ένα παιγνίδι που είχε την τιμητική του το VAR και το οποίο έκρινε και σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση!

Θα ήταν ανώφελο να γράψουμε φάση προς φάση τι έγινε στο Brighton – Man Utd, γιατί θα γράφουμε μέχρι αύριο!!

Επιγραμματικά και συνοπτικά!

Η Brighton με 5 δοκάρια ήταν πολύ καλύτερη, στο 1ο ημίχρονο κυρίως και αδικείται από το αποτέλεσμα!

Η Man Utd για ακόμη μια φορά αδύνατη στον χώρο του κέντρου, με πολλά αμυντικά λάθη και τον Rashford να ξεχωρίζει, πετυχαίνοντας και το καλύτερο τέρμα της αναμέτρησης…

Χρησιμοποίηση του VAR σε τουλάχιστον 5 περιπτώσεις, έκρινε τις αποφάσεις των 3 πέναλτι, των δύο που δόθηκαν και αυτό που ανέτρεψε, ο ίδιος ο διαιτητής την απόφαση του και ακύρωσε!

Image

Προβάδισμα για Brighton στο 40ο με Maupay, ισοφάριση με αυτογκόλ του Dunn στο 43ο, γκολ που δεν μέτρησε σωστά του Rashford στο 53ο και εκπληκτικό τέρμα από τον ίδιο στο 55ο, ισοφάριση στο 95ο από March, ίσως ο καλύτερος, αλλά και μοιραίος, για τις χαμένες δικές του ευκαιρίες πιο πριν, ποδοσφαιριστής των Seagulls και στο 1ο κόρνερ που κέρδισε η United, το 2-3 στο 97ο, με πέναλτι του Fernandes, σε μια ανόητη ενέργεια Maupay, να βάλει το χέρι, σε κεφαλιά του Maguire κι ενώ έσωσε πάνω στην γραμμή ο March!!

Ο Chris Cavanagh είχε πάρα πολλή δουλειά με τις δύσκολες αποφάσεις, κρίνεται όμως περισσότερο για τον χρόνο που πρόσθεσε (δύο λεπτά) και δεν υπήρχε, μετά το γκολ της Brighton στο 95ο (πέντε είχε προσθέσει) και φυσικά ήρθε το γκολ στο 100ο λεπτό!