Η νίκη ήρθε από τον πάγκο, σε μια μέρα που έβρεχε γκολ!

September 20, 2020

Image

Σ΄ένα παιγνίδι που λογικά θα έχανε η παλιά Arsenal, κατάφερε να το κερδίσει πέντε λεπτά πριν το τέλος, με τον Nketiah να σκοράρει, προερχόμενος από τον πάγκο και ενώ πιο πριν η West Ham, απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει αυτή προβάδισμα, στο παιγνίδι που έκλεισε την αγωνιστική δράση του Σαββάτου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής μέρας στην Αγγλία!

Προηγήθηκε με τον Lacazette, μετά από ωραία σέντρα του Aubameyang στο 25ο λεπτό, αλλά η West Ham κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Antonio

Η ομάδα του Moyes ήταν καλύτερη στο 2ο ημίχρονο, πίεσε ψηλά, δεν άφηνε την Arsenal να οργανωθεί, αλλά δεν μπόρεσε να έχει βαθμολογικό όφελος για 2η συνεχόμενο παιγνίδι κι ενώ οι κανονιέρηδες πάνε στο Anfield την ερχόμενη βδομάδα, με έξι βαθμούς.

Στα παιγνίδια που προηγήθηκαν έβρεχε γκολ, με αποτέλεσμα η Everton νωρίς να συντρίψει 5-2 την West Brom, φτάνοντας και αυτή στους έξι βαθμούς και τον Calvert Lewin να πετυχαίνει χατ-τρικ!

Image

Η Leeds να πετύχει την 1η της νίκη, μετά από 16 χρόνια στην Premier, απέναντι στην Fulham και με το ίδιο σκορ, στο οποίο είχε χάσει στην πρεμιέρα από την Liverpool 4-3...

Image

Η δε Man Utd, η ομάδα που έχει τα περισσότερα νικηφόρα ξεκινήματα της σεζόν απ΄οποιαδήποτε άλλη ομάδα στην Premier (19), να στραβοπατά εντός, από την πολύ καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο Crystal P. χάνοντας με 1-3, σ΄ένα παιγνίδι που είχε αρκετό δράμα με το VAR σε πλήρη δράση!!

Ντεπούτο για Van De Beek, που σκόραρε το μοναδικό τέρμα των κόκκινων διαβόλων!