Οι Citizens στο Final 8…

August 8, 2020

Η Man City πήρε την πρόκριση σε βάρος της Real με 2η νίκη, με το ίδιο σκορ 2-1 και πέρασε στο Final 8 της διοργάνωσης στην Πορτογαλία.

Ήταν ένα από τα καλύτερα παιγνίδια του Champions League φέτος, με την απουσία του Ramos για τους Μερένχες καταλυτική, καθώς ο Varane υπέπεσε σε δύο σημαντικά λάθη, που έκριναν και σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση!

Κι αυτό γιατί ο Pep Guardiola αιφνιδίασε για ακόμη μια φορά, χρησιμοποιώντας σε ρόλο φορ τον Foden, βάζοντας αρκετή πίεση ψηλά νωρίς, με αποτέλεσμα το 1ο λάθος του Varane, που έφερε και το 1ο γκολ στην αναμέτρηση από τον Sterling στο 9ο λεπτό.

Χρειάστηκε χρόνο για να ανακάμψει η Real, όταν το έπραξε όμως, έφθασε στην ισοφάριση στο 28ο λεπτό, με ένα συνδυασμό τον Rodrygo και Benzema και τον Γάλλο να σκοράρει με κεφαλιά.

Το παιγνίδι είχε ρυθμό, εναλλασσόμενη υπεροχή, και παιζόταν στο επόμενο τέρμα που τελικά ήρθε για την City, αλλά χρειάστηκε ακόμη ένα λάθος του Varane στο 68ο, γυρίζοντας την μπάλα με το κεφάλι πίσω στον Courtois και τον  Jesus να παρεμβαίνει ενδιάμεσα και να στέλνει την μπάλα στο κενό τέρμα, πιάνοντας τον Βέλγο τερματοφύλακα στην έξοδο!

Η City θα μπορούσε να έφθανε σε περισσότερα γκολ αν ήταν πιο προσεχτική στην τελική προσπάθεια, αντίθετα με την Real που απλά είχε ένα καλό σουτ με τον Modric.

Ο Kevin De Bruyne που ήταν εκπληκτικός στο 2ο ημίχρονο, δημιούργησε 9 ευκαιρίες για τέρμα!

Ο Pep Guardiola έδειξε για ακόμη μια φορά, το πόσο καλός είναι να διαβάζει τα λάθη ή κενά του αντιπάλου και η τακτική του, κέρδισε σε μεγάλο βαθμό το παιγνίδι!

Αντίπαλος των Citizens στην επόμενη φάση η Lyon, που έκανε την έκπληξη αποκλείοντας την Juventus με το εκτός έδρας γκολ 2-1 και αφού κερδίσει τον 1ο αγώνα με 1-0!