Κυπελλούχοι Αγγλίας οι Gunners…

August 2, 2020

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ (όπως και στον ημιτελικό) τον Pierre-Emerick Aubameyang, η Arsenal τέλειωσε με τον καλύτερο τρόπο, μια μέτρια χρονιά και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για Ευρώπη, κερδίζοντας στο Wembley στον τελικό του Λονδίνου, την Chelsea με 2-1.

Είναι ο 14ος τίτλος στον αρχαιότερο θεσμό για τους κανονιέρηδες, κάτι που τους δίνει την πρωτιά, δύο πάνω από την Man Utd!

Με δύο ακόμη τέρματα του Γκαπονέζου επιθετικού της, κατάφερε να γυρίσει το σκορ, με το οποίο είχε προηγηθεί η Chelsea στο πεντάλεπτο με τον Pulisic!

To 1ο με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Azpilicueta στο 28ο λεπτό και το 2ο στο 67ο, ένα πανέμορφο τέρμα μετά από ασίστ του Pepe (από τους καλύτερους του αγώνα) και αφού άδειασε τον Rudiger, τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Caballero!

Έτσι λοιπόν έφτασε στα 70 τέρματα από τον Γενάρη του 2018 που μεταγράφηκε στην Arsenal, τα περισσότερα σε όλες τις διοργανώσεις, από οποιοδήποτε άλλο ποδοσφαιριστή σε αυτή την περίοδο!

H Chelsea στάθηκε άτυχη στην βραδιά χάνοντας με τραυματισμό τους Azpilicueta και Pulisic, ενώ από το 73ο λεπτό έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Kovacic (πολύ αυστηρή 2η κίτρινη από τον Taylor).

Με την νέα της επιτυχία στον θεσμό η Arsenal, πέραν από το ότι έφθασε στις 14 κατακτήσεις, αριθμό ρεκόρ, πέτυχε ταυτόχρονα την 7η συνεχόμενη κατάκτηση της!

Ο Mikel Arteta ο άνθρωπος που έβαλε σε τροχιά τίτλου την Arsenal μετά από τρία χρόνια, πανηγύρισε δεόντως με τους ποδοσφαιριστές του τον 1ο του τίτλο στους Gunners, όχι μόνο στον αγωνιστικό χώρο αλλά και στα αποδυτήρια, όταν ο ίδιος μετέφερε το τρόπαιο!