Και τώρα τελικός στο King Power για United!

July 22, 2020

Το βασικό ζητούμενο για την Manchester United ήταν μια νίκη με μεγάλο σκορ κόντρα στην West Ham για να παραμείνει εντός τετράδας ακόμα και με στενή ήττα στην τελευταία αγωνιστική από την Leicester.

Με νίκη με ένα γκολ διαφορά ή ισοπαλία στο σημερινό παιχνίδι στο Old Trafford θα δημιουργούσε ακριβώς τα ίδια δεδομένα για την ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer, αφού και με τα δύο αποτελέσματα θα ήθελε να μην χάσει την ερχόμενη Κυριακή στο King Power. Η United έμεινε λοιπόν στο εντός έδρας 1-1 με τη «σφυριά» και πλέον καλείται να φύγει με βαθμολογικό κέρδος από την έδρα της Leicester για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Στον αντίποδα, ο βαθμός που πήρε η ομάδα του David Moyes ήταν χρυσός, αφού της εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία μία αγωνιστική πριν το τέλος, αφού βρίσκονται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Όσον αφορά τον αγώνα στο Old Trafford, η West Ham προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με εκτέλεση πέναλτι του φορμαρισμένου Michel Antonio (πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα μετά την επανέναρξη!), ενώ η Man Utd ισοφάρισε στην επανάληψη με το 17ο φετινό γκολ του 18χρονου Mason Greenwood σε όλες τις διοργανώσεις.

Και οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, με μια από τις πιο σημαντικές να ήταν η δύσκολη απόκρουση του – υπό αμφισβήτηση – David de Gea σε προσπάθεια του Jarrod Bowen, ενώ ο Odion Ighalo ήρθε από τον πάγκο για να χάσει μία από τις πιο σημαντικές ευκαιρίες της United.