Δεν της χαρίστηκε ο Sterling

July 21, 2020

H Manchester City ήθελε να βγάλει αντίδραση μετά την ήττα στον ημιτελικό του FA Cup και την… πλήρωσε η Watford, η οποία από την πλευρά της έψαχνε απεγνωσμένα τον ένα βαθμό που πιθανόν να της χάριζε από σήμερα την παραμονή της στην Premier League (ανάλογα και με το αποψινό αποτέλεσμα της Villa κόντρα στην Arsenal).

Η ομάδα του Pep Guardiola έβγαλε αντίδραση και συνέτριψε με 4-0 εκτός έδρας τους Hornets, οι οποίοι την Κυριακή προχώρησαν στην αιφνίδια απόλυση του πετυχημένου Nigel Pearson (στον πάγκο ήταν ο προπονητής της U-23 Hayden Mullins).

Η Watford έμεινε όρθια για 30 λεπτά, πριν αναλάβει δράση ο Raheem Sterling, ο οποίος άνοιξε το σκορ με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ ο ίδιος έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ και αφού πρώτα είδε τον Foster να αποκρούει τη δική του εκτέλεση πέναλτι. Ο Phil Foden σκόραρε στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο με κεφαλιά ο Aymeric Laporte μετά από εκτέλεση φάουλ του Kevin de Bruyne.

Με τη σημερινή ήττα η Watford έμεινε στους 34 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Aston Villa (31), η οποία μάλιστα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβάθμιας.