Μπλακ-τζακ τελικών, με σούπερ-Auba!

July 18, 2020

Ο Mikel Arteta βραχυκύκλωσε τη μηχανή του μέντορά του, Pep Guardiola, και η Arsenal πήρε την πρόκριση για τον τελικό του FA Cup για 21η φορά στην ιστορία της , επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της αρχαιότερη ποδοσφαιρικής διοργάνωσης στον κόσμο, της οποίας είναι πολυνίκης με 13 κατακτήσεις! Η ομάδα του Mikel Arteta επικράτησε με 2-0 της Manchester City στο Wembley στον πρώτο ημιτελικό και πλέον περιμένει να μάθει κόντρα σε ποια από τις Man Utd και Chelsea θα διεκδικήσει το 14ο τρόπαιο.

Οι «κανονιέρηδες» ακολούθησαν συνταγή… Liverpool, παίζοντας με 11 παίκτες πίσω από την μπάλα και προσπαθώντας να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Και κατάφεραν να πετύχουν δύο εξαιρετικά γκολ με τον μεγάλο πρωταγωνιστή του ημιτελικού, Pierre-Emerick Aubameyang.  Το βαρύ πυροβολικό των «κανονιέρηδων» πέτυχε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, φτάνοντας τα 66 γκολ με τη φανέλα της Arsenal από το ντεμπούτο του τη Φεβρουάριο του 2018!

Τέρματα για σεμινάριο!
Αφού λίγα λεπτά αργότερα απώλεσε μια σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το γκολ, ο Pierre-Emerick Aubameyang σκόραρε από πολύ πιο δύσκολο σημείο και με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση από πολύ πλάγια. Το υπέροχο τελείωμα του “Auba” ήταν το επιστέγασμα μιας οργανωμένης επιθετικής προσπάθειας από τους παίκτες του Mikel Artera, με 10 από αυτούς να έχουν συμμετοχή στις συνολικά 17 πάσες που αντάλλαξαν πριν το γκολ.

H Man City ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να φτιάξει τη μεγάλη φάση για γκολ κυρίως λόγω του εξαιρετικού στησίματος που έκανε ο Arteta και την παρουσία των παικτών του.  Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Martinez δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια σημαντική επέμβαση στα πρώτα 60 λεπτά του αγώνα.

Η συνέχεια ήταν διαφορετική, αλλά για πολύ λίγο. Την ώρα που η μηχανή του Pep Guardiola πήρε μπρος και άρχισε να δημιουργεί τη μια ευκαιρία μετά την άλλη, ήρθε η διακοπή για το cooling break και με την επανέναρξη δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε να αλλάξει 18 πάσες, αλλά μόλις δύο για να χτυπήσει στην αντεπίθεση και πάλι Aubameyang μετά από υπέροχη πάσα του Tirney.

Παρά την προσπάθεια της Man City, δεν κατάφερε να διασπάσει την εξαιρετικά στημένη ομάδα του Arteta (ούτε είχε εναλλακτικό πλάνο για να το κάνει) και μοιραία γνώρισε την ήττα.

***Ο ημιτελικός Man Utd – Chelsea θα διεξαχθεί το βράδυ της Κυριακής (20.00)

***Ο τελικός θα διεξαχθεί στο Wembley την 1η Αυγούστου.