Οι Spurs κέρδισαν το Λονδρέζικο ντέρμπι Ευρώπης…

July 12, 2020

Το ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου πανηγυρίζει η Tottenham, που αυτή την φορά είχε άρωμα Ευρώπης, καθώς και οι δυο ομάδες δίνουν μάχη για τις προνομιούχες θέσεις.

Για 1η φορά χωρίς κόσμο στις εξέδρες, το ντέρμπι είχε παλμό, ενέργεια, τακτική αλλά και πολλά λάθη, που στο τέλος τα πλήρωσε η ομάδα, που έτσι κι αλλιώς χαρακτηρίζεται από αυτά η Arsenal!

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους κανονιέρηδες, με ένα καταπληκτικό τέρμα του Lacazette στο 16ο λεπτό, μετά που κέρδισε την μπάλα γι΄αυτόν ο Xhaka, από λάθος του Aurier.

Ήταν ένα τέρμα σφραγίδα της ποιότητας του Γάλλου επιθετικού, που όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού δύο και κάτι λεπτά μετά, η αμυντική γραμμή επανέλαβε εαυτόν, με γκάφα πάσα Kolacinac και λανθασμένης τοποθέτησης Luiz, την οποία εκμεταλλεύτηκε έξυπνα ο Son και νίκησε με πλασέ στην έξοδο τον Martinez!

Ο Mourinho έδινε χώρο και κατοχή στην Arsenal και κτυπούσε με μακρινές μπαλιές στους Kane και Son, ξέροντας τα κενά των Gunners και κυρίως από την πλευρά του τραγικού σήμερα Mustafi!

Χρειάστηκαν για ακόμη μια φορά η πολύ καλές επεμβάσεις του Martinez, για να κρατήσει το σκορ στην ισοπαλία!

Στην άλλη πλευρά καλά σουτ των Pepe και Aubameyang εξουδετέρωσε ο Lloris στο 1ο ημίχρονο, που ήταν και το καλύτερο για θέαμα.

Δύο δοκάρια ένα για κάθε ομάδα σε ισάριθμα σουτ των Davies και Aubameyang ένα ανά ημίχρονο, δεν άλλαξαν τα δεδομένα, μέχρι που ήρθε ακόμη ένα στημένο να τιμωρήσει την ομάδα του Arteta, καθώς από κτύπημα κόρνερ ο πιο επικίνδυνος σε τέτοιος περιπτώσεις Alderweireld νίκησε την λανθασμένη άμυνα (και λανθασμένο παίχτη επιτήρησης) Tierney και με ωραία στριφογυριστή κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1 στο 81ο λεπτό!

Η Aston Villa κράτησε τις ελπίδες της ζωντανές

Στο άλλο παιγνίδι που έγινε πιο πριν η Villa, με δύο τέρματα του Αιγύπτιου Trezeque, κατάφερε να πάρει νίκη σε βάρος των Eagles και να ελπίζει έστω και αμυδρά, στην αλλαγή σκηνικού, για να μείνει στην κατηγορία!