Τεράστια νίκη οι “blades”, φωτιά στο… σεντόνι!

July 11, 2020

Ο David McGoldrick με το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Premier League – μετά από 42 τελικές προσπάθειες και 1615 λεπτά αφλογιστίας! – άνοιξε το δρόμο για τη σπουδαία νίκη της Sheffield United επί της Chelsea με 3-0, φουντώνοντας κι άλλο τη μάχη για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και ειδικά αυτά για το Champions Leauge της επόμενης περιόδου.

Ο 32χρονος επιθετικός δεν έμεινε εκεί, ούτε και οι «λεπίδες». Αφού πρώτα ο  McBurnie έκανε το 2-0, ο McGoldrick χτύπησε ξανά στο δεύτερο ημίχρονο δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου που πανηγύρισε τέσσερις σερί εντός έδρας νίκες στην Premier League!

Απογοητευτική η Chelsea, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, πλήρωσε τα παιδικά λάθη στην άμυνα και μοιραία γνώρισε την 11η φετινή ήττα. Πλέον  κινδυνεύει άμεσα να βρεθεί για πρώτη φορά εκτός τετράδας και να μην εξαρτάται από την ίδια η παρουσία της στο Champions League της επόμενης περιόδου. Έχοντας παιχνίδι περισσότερο είναι στο +1 από τη Leicester και στο +2 από την Man Utd, οι οποίες αγωνίζονται αύριο..

Από την άλλη, με τη σημερινή σπουδαία νίκη η Sheff Utd ανέβηκε για πρώτη φορά στην 6η θέση, στο +1 από την Wolves (υποδέχεται αύριο την Everton).