Οι Clarets στόπαραν το σερί στα 24 (17)!

July 11, 2020

Ένα σερί που κρατούσε από πέρσι στο Anfield σταμάτησε σήμερα με την ισοπαλία που παραχώρησε η Liverpool στην Burnley!

Οι 24 συνεχόμενες νίκες (17 φέτος) ήταν ένα από τα ρεκόρ που ήθελε να πετύχει η ομάδα του Jurgen Klopp, στη φετινή εκπληκτική της πορεία και κατάκτηση του τίτλου για πρώτη φορά στην Premier League, αλλά η εξαιρετική τον τελευταίο καιρό ομάδα του Sean Dyche, δεν την άφησε να το κρατήσει ζωντανό.

Αν και προηγήθηκε στο 1ο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 34ο με τον Andy Robertson μετά από ωραία μπαλιά του Fabinho, για ακόμη μια φορά δεν ήταν αποτελεσματική, ώστε να σκοτώσει το παιγνίδι και δέχτηκε την ισοφάριση από τον Jay Rodriguez στο 69ο, με ωραίο σουτ μέσα στην επανορθωτική.

Η Burnley θα μπορούσε να κλέψει το παιγνίδι, αν το σουτ του Gudmundsson, τρία λεπτά πριν το τέλος, δεν σταματούσε στο δοκάρι των Reds!

Το απόλυτο 100% ρεκόρ κρατούσε από τον Ιανουάριο του 2019, όταν η Liverpool έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με την Leicester.