Ακόμα και φέτος, γράφει ιστορία!

July 8, 2020

Ακόμα και στη χειρότερη σεζόν του Pep Guardiola στον πάγκο, η Manchester City κατάφερε να καταγράψει ένα νέο ρεκόρ στην Premier League, αφού έγινε η πρώτη ομάδα που έχει πέντε διαφορετικούς ποδοσφαιριστές με διψήφιο αριθμό τερμάτων σε μία αγωνιστική περίοδο στην ιστορία της διοργάνωσης!

Μετά τους Aguero, Jesus, Sterling και De Bruyne, τα δέκα γκολ έφτασε και ο Mahrez, πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα στην άνετη νίκη επί της Newcastle στο Etihad με 5-0. Τα υπόλοιπα γκολ για τους «πολίτες» πέτυχαν οι Jesus (10′), Fernandez (αυτογκόλ, 58′), David Silva (65′) και Stelring (90′).

Τη δική τους ιστορία συνεχίζει να γράφουν και οι David Silva και Kevin De Bruyne. Ο τελευταίος έφτασε τις 18 ασίστ στην Premier League, οι περισσότερες που καταγράφει κάποιος ποδοσφαιριστής σε μία σεζόν, ισοφαρίζοντας το δικό του ρεκόρ! Όσον αφορά τον Ισπανό «μάγο», μοίρασε δύο ασίστ στο παιχνίδι, φτάνοντας διψήφιο αριθμό ασίστ για 10η σερί σεζόν με τη φανέλα της Manchester City!

Με τη νίκη της η Man City έφτασε τους 69 βαθμούς (στο +9 από Chelsea και -20 από Liverpool), ενώ η Newcastle, η οποία είχε παθητικό ρόλο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό – παρά την ήττα απόψε εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Νίκη χρυσάφι στο 90 για τις«λεπίδες»!
Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Sheff Utd στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα κόντρα στη Wolves. Χρυσός σκόρερ για τις «λεπίδες« ήταν για δεύτερο σερί παιχνίδι ο κεντρικός της αμυντικός Egan αυτή τη φορά πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ του αγώνα. Με τη νίκη της η Sheff Utd έπιασε την Tottenham στους 48 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την Wolves, η οποία πλέον κινδυνεύει να πιάσει στο -6 από την 5η Man Utd.

Στο κόλπο για το ευρωπαϊκό εισιτήριο παρέμεινε και η Burnley, μετά το μεγάλο διπλό στην έδρα της West Ham, χάρη σε ένα γκολ πυο πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο ο Jau Rodriguez.