Μια κατηγορία μόνος του ο “Auba”!

July 1, 2020

Ένα ακόμα ρεκόρ υπέγραψε σήμερα ο Pierre-Emerick Aubameyang φτάνοντας τα 50 γκολ στην Premier League σε μόλις 79 παιχνίδια, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου! Δεν έμεινε όμως εκεί, o κορυφαίος ποδοσφαιριστής των Λονδρέζων βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και δεύτερη φορά, ενώ μοίρασε και μία ασίστ, στο ξέσπασμα των «κανονιέρηδων» επί της Norwich με 4-0!

Ο Aubameyang ήταν ο ποδοσφαιριστής που άνοιξε το σκορ μετά από σοβαρό λάθος του Krul (προσπάθησε να ντριπλάρει τον αντίπαλό του!) και λίγα λεπτά αργότερα μοίρασε ασίστ στον Xhaka, ο οποίος είχε να σκοράρει με τη φανέλα της Arsenal από τον Μάρτη του 2019!

Ο πρώτος σκόρερ της Arsenal  ήταν αυτός που πέτυχε και το 3ο γκολ, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Cedric Soares με το παρθενικό του γκολ με τη λονδρέζικη ομάδα. Με τη νίκη της η ομάδα του Mikel Arteta αναπτέρωσε τις ελπίδες της για ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού ανέβηκε στην  7η θέση.

Σε τροχιά… Europa η Everton

Άκρως σημαντική νίκη πανηγύρισε η Everton κόντρα στην παραπαίουσα Leicester, επικρατώντας με 2-1 στο Goodison Park, επιβεβαιώνοντας την καλή της φόρμα (αήττητη μετά τη διακοπή) και παραμένοντας στο κόλπο για μια θέση στα Europa League της επόμενης περιόδου.

Richarlison και Gylfi Sigurdsson έδωσαν πολύ νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων, με της Leicester να μειώνει στην επανάληψη με τον Kelechi Iheanacho. Οι «αλεπούδες» παραμένουν χωρίς νίκη μετά την επανέναρξη και πλέον κινδυνεύουν άμεσα, όχι μόνο να μείνουν εκτός τετράδας αλλά και εκτός Ευρώπης αν δεν συνέλθουν άμεσα!

Απίθανη Newcastle, διέλυσε την Bournemouth!

H Newcastle πραγματοποίησε μια από τις πιο ολοκληρωμένες εμφανίσεις της, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σκόραρε δύο φορές με τους  Dwight Gayle (5′) και Sean Longstaff (30′). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο ακόμα γκολ με τους Miguel Almiron και Valentino Lazaro, με την Bournemouth να μειώνει λίγο πριν το τέλος  το τελικό 1-4!