Έβαλαν φωτιά στην τετράδα οι Hammers!

July 1, 2020

Έσπασε το αήττητο σερί της Chelsea, στο Λονδρέζικο ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής μέρας στην Αγγλία!

Ταυτόχρονα η ήττα, έβαλε φωτιά στην υπόθεση “σεντόνι” της 3ης και 4ης θέσης, με τα δεδομένα ως έχουν τώρα, χωρίς να υπολογίζεται πιθανή τιμωρία της Man City!

Κι αυτό γιατί, μετά τις ήττες των δύο Leicester και Chelsea, στο παιγνίδι μπαίνουν για τα καλά Man Utd και Wolves, με την διαφορά στους δύο βαθμούς από τους Μπλε και τρεις από τους Foxes!

Η νίκη της West Ham ήταν βάλσαμο, με όλα τα κακώς έχοντα των τελευταίων βδομάδων και της έδωσε αέρα τριών βαθμών από την ζώνη!

Παρουσιάστηκε πολύ διαφορετική από προηγούμενες εμφανίσεις της και βρήκε γκολ στην φαρέτρα της, κάτι που της έλειπε πολύ φέτος!

Πόσο μάλλον πάνω σε μια ομάδα που ερχόταν με χίλια και νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο!

Τα συνεχή δύσκολα παιγνίδια φαίνεται να στοίχησαν σήμερα στην ομάδα του Lampard, αφού δεν ήταν φρέσκια και της έλειπαν οι καλές επιλογές στο παιγνίδι της!

Σε μια πολύπλοκη φάση, ακυρώθηκε γκολ των Hammers, μετά από αρκετή ανάλυση του Var και οφσάιντ που χρεώθηκε στον Antonio, ενώ είχε σκοράρει ο Soucek!

Ανατροπή του Pulisic στην συνέχεια από τον Diop, εύστοχη εκτέλεση του Willian και η Chelsea έπαιρνε προβάδισμα, σε εναλλαγή σκηνικού στο 42ο λεπτό!

Turning point του παιγνιδιού αποδείχθηκε το γκολ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, πάλι από τον Soucek και αφού έμεινε αμαρκάριστος από κτύπημα κόρνερ, όπως και στο ακυρωθέν γκολ!

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους και πήραν προβάδισμα έξι λεπτά στο 2ο ημίχρονο, με τον Antonio!

Ένα εκπληκτικό σε εκτέλεση φάουλ του Willian, έφερε εκ νέου το παιγνίδι στην ισοπαλία στο 72ο, αλλά αυτή έμελλε να είναι η βραδιά των Hammers, που όχι μόνο πήραν την νίκη, αλλά έκαναν και ένα μεγάλο και αποφασιστικό βήμα, για να παραμείνουν στην κατηγορία!

Αυτή την φορά ο Yarmolenko, ξέφυγε στην αντεπίθεση με ταχύτητα και αφού πήρε πάσα από τον Antonio, έγραψε το τελικό 3-2 στο 89ο λεπτό!