Στα ημιτελικά δια ποδός Maguire στο 118΄!

June 27, 2020

Ένα γκολ του Harry Maguire στο 118′ χάρισε στην Manchester United την πρόκρισή της στα ημιτελικά του FA Cup.

Ο διεθνής αμυντικός γλίτωσε την ομάδα του από -ενδεχόμενο- αποκλεισμό στη διαδικασία των πέναλτι κόντρα απέναντι στην ουραγό της Premier League, η οποία αγωνιζόταν με 10 παίκτες από τα τελευταία στάδια της κανονικής διάρκειας, λόγω αποβολής του Klose. Ο Ελβετός κεντρικός αμυντικό της Norwich αποβλήθηκε στο 88΄για φάουλ Odion Ighalo, ως τελευταίος παίκτης.

Για περίπου 30 λεπτά οι «κόκκινοι διάβολοι» έπαιζαν με παίκτη περισσότερο, ο Solskjaer έριξε όλα τα επιθετικά του όπλα στο παιχνίδι (έκανε έξι αλλαγές) κανείς όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Tim Krul, πριν φθάσουμε στη φάση του 118′.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δεν έγινε ούτε ένα σουτ εντός στόχου (!), με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ighalo έδωσε προβάδισμα στην Man Utd, για να ισοφαρίσει ο κορυφαίος παίκτης των «καναρινιών» Todd Cantwell, με όμορφο σουτ εκτός περιοχής.

Κυριακή βράδυ η κλήρωση
Η Man Utd θα μάθει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά της διοργάνωσης απόψε, στο ημίχρονο του τελευταίου χρονικά αγώνα της προημιτελικής φάσης, ανάμεσα στην Newcastle και Man City (20:30). Νωρίτερα θα γίνουν τα παιχνίδια Sheff Utd – Arsenal  (15:00) και Leicester – Chelsea (18:00).

Οι δύο ημιτελικοί είναι προγραμματισμένοι να γίνουν το σαββατοκύριακο 18-19 Ιουλίου στο Wembley, εκεί όπου θα γίνει και ο μεγάλος τελικός της 1ης Αυγούστου.