Η Brighton είχε τον τρόπο-“the Arsenal way”..!

June 20, 2020

Μεγάλο βαθμολογικής σημασίας τρίποντο πήρε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Brighton και έκανε restart παραμονής στην κατηγορία!

Η Arsenal για ακόμη μια φορά έφυγε ηττημένη σε εκτός έδρας παιγνίδι, έβγαλε την αστάθεια της ακόμα και όταν προηγείται με αντιπάλους που δίνουν μάχη για την παραμονή τους και επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά ότι η αμυντική της λειτουργία, είναι αρρώστια που δεν έχει γιατριά, έστω και αν ο Arteta πασκίζει να βρει λύσεις και να πείσει τους δισεκατομμυριούχους ιδιοκτήτες της, ότι αν δεν βάλουν βαθιά το χέρι στην τσέπη να φέρουν παίχτες ποιότητας, θα γυροφέρνει στα μέσα της βαθμολογίας!

Αυτή την φορά ο Ισπανός τεχνικός βρήκε καλύτερο σχηματισμό επιθετικά εν σχέση με το παιγνίδι της Τετάρτης, προτίμησε την ποιότητα των Lacazette, Pepe και ο 2ος τον δικαίωσε με ένα εκπληκτικό τέρμα στο 68ο λεπτό του αγώνα!

Η χαρά δεν κράτησε για πολύ, η Arsenal για ακόμη μια φορά υπέπεσε σε αμυντικά λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Brighton και ισοφάρισε με τέρμα του αμυντικού της Dunk στο 75ο.

Όλα έδειχναν ότι το 1-1 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, ο Maupay ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε ακόμη ένα αμυντικό λάθος των κανονιέρηδων (αχρείαστη και λανθασμένη έξοδος του Martinez) και έδωσε την μεγάλη νίκη στους Seagulls!

Μεγάλη μέρα για τον Αυστραλό τερματοφύλακα της Brighton Ryan, όπου με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε σε καίρια σημεία την ομάδα του στο παιγνίδι, αντίθετα με τον αντίπαλο του Leno όπου στάθηκε άτυχος, τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο, σε μια σύγκρουση με αντίπαλο στο 40ο λεπτό και την σεζόν να κλείνει όπως δείχνουν τα πράγματα γι΄αυτόν!

Με την νίκη της απέναντι στην Arsenal έγραψε ιστορία η Brighton, καθώς ήταν η πρώτη φορά που έκανε το double απέναντι στους κανονιέρηδες, αφού κέρδισε και τον 1ο αγώνα στο Emirates!