«Καθάρισε» από το πρώτο ματς την πρόκριση

March 12, 2020

Μπροστά σε άδειες κερκίδες η Manchester United κέρδισε 5-0 την LASK στην Αυστρία και «καθάρισε» την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Europa League. Ανώτεροι από την αντίπαλο τους οι «κόκκινοι διάβολοι», που δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να πάρουν τη νίκη και μάλιστα με σκορ που καθιστά τη ρεβάνς σε υπόθεση τυπικής διαδικασίας.

Σκόρερ του πρώτου τέρματος ο Ighalo στο 28ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της επανορθωτικής. Δίχτυα και στα τρία παιχνίδια που ξεκίνησε βασικός στη Man Utd βρήκε ο Νιγηριανός, φτάνοντας συνολικά τα τέσσερα γκολ με την ομάδα. Στο 58′ διπλασίασαν τα τέρματα τους οι φιλοξενούμενοι, με τον James να σκοράρει μετά από 33 παιχνίδια… ανομβρίας σε όλες τις διοργανώσεις, που μεταφράζονται σε 2527 αγωνιστικά λεπτά. Το τρίτο τέρμα σημείωσε στο 82′ ο Mata και ακολούθησαν άλλα δύο στις καθυστερήσεις, με σκόρερ τους Greenwood και Pereira.

Στα άλλα δύο παιχνίδια που διεξήχθησαν την ίδια ώρα, η Basel έριξε «3άρα» στην Eintracht Frankfurt εκτός έδρας, ενώ η Basaksehir επικράτησε 1-0 κόντρα στην Copenhagen.