Άγγιξε την πρόκριση… πριν την κάνει δώρο

March 12, 2020

Μετά από δύο σερί τελικούς Champions League και κατάκτηση μιας κούπας, η κάτοχος του τροπαίου Liverpool γεύτηκε τι θα πει αποκλεισμός από τη διοργάνωση. Οι «κόκκινοι» το πάλεψαν κερδίζοντας 1-0 στην κανονική διάρκειας, οδηγώντας έτσι το παιχνίδι κόντρα στην Atletico στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Jurgen Klopp πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, αγγίζοντας έτσι την πρόκριση, πριν όμως την χάσει μέσα από τα χέρια της δωρίζοντας γκολ στην αντίπαλο. Η ισπανική ομάδα με τη μείωση του σκορ έβαλε τέλος στο μομέντουμ που είχαν αποκτήσει οι γηπεδούχοι και κατάφερε λίγο αργότερα να ισοφαρίσει, ενώ με ακόμη ένα γκολ στο φινάλε έκανε το 2-3, περνώντας έτσι με δύο νίκες στα προημιτελικά.

Με κεφαλιά του Wijnaldum στο 43ο λεπτό η Liverpool άνοιξε το σκορ, που δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο παρότι οι «κόκκινοι κυριάρχησαν φτιάχνοντας πολλές ευκαιρίες με σπουδαιότερη αυτή του Robertson που σημάδεψε ο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ολλανδός από σκόρερ έγινε δημιουργός στο τέταρτο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, με τον Firmino να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Σκόραρε για πρώτη φορά στο “Anfield” τη φετινή περίοδο ο Βραζιλιάνος, αλλά τρία λεπτά μετά ο Llorente μετά από λάθος διώξιμο του Adrian μείωσε σε 2-1, σκόρερ που έδινε την πρόκριση στους «ροχιμπλάνκος». Ο ίδιος παίκτης στο 105+1′ ισοφάρισε, βάζοντας ουσιαστικα ταφόπλακα στα όνειρα της ομάδας του Μερσεϊσάιντ για πρόκριση. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Morata στο 120+1 του αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς για τη φάση των «16» του Champions League, η Paris Saint-Germain κέρδισε 2-0 την Borussia Dortmund και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-2. Τα γκολ στο κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι σημείωσαν οι Neymar στο 28′ και Bernat στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.