Την έκανε… πελάτισσα!

March 8, 2020

Ένα ακόμα ντέρμπι του Μάντσεστερ βάφτηκε κόκκινο! Η United κέρδισε για δεύτερη φορά στη φετινή Premier League στην City, αυτή τη φορά με 2-0 στο “Old Trafford”, κάνοντας για πρώτη φορά το “double” απέναντι  τον μεγάλο μετά από δέκα χρόνια, ενώ είχε προηγηθεί και η νίκη στο ματς κυπέλλου τον περασμένο Γενάρη στο “Etihad”.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πραγματοποίησαν πάρα πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησαν δίκαια χάρη στο γκολ του Αnthony Martial στο πρώτο ημίχρονο και το εντυπωσιακό γκολ του Scott McTominay στην τελευταία φάση του αγώνα.

Με τη νίκη της η United ξαναπέρασε στην 5η θέση, η οποία πιθανόν να αποδειχθεί αρκετή για να επιστρέψει στο Champions League στη θέση της City, σε περίπτωση φυσικά που απορριφθεί η έφεσή της για την τιμωρία της UEFA.

Οι “citizens” γνώρισαν δίκαια την 7η φετινής τους ήττα (μία περισσότερες από ότι συνολικά στα δύο προηγούμενα πρωταθλήματα!) και έμεινε στο -25 από την κορυφή, κάτι που σημαίνει ότι η Liverpool χρειάζεται δύο ακόμη νίκες για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρώτο πρωτάθλημα μετά το 1990.

Από τον καιρό του Cantona!
Η ομάδα του Ole Gunnar Sοlskjaer ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια βρέθηκε να κερδίζει.  Με άψογη ανασταλτική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο, η οποία ανάγκασε την City να καταγράψει μόλις μία τελική προσπάθεια για γκολ (κάτι που είχε να συμβεί από τον Οκτώβρη του 2018 κόντρα στη Liverpool για τους «πολίτες»!) και τον Bruno Fernandes να ηγείται στην επίθεση, κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ του Martial, μετά από ασίστ του Πορτογάλου άσου.

Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι κόντρα στην Man City, κάτι που είχαν να δουν οι φίλοι της United από το 1996, όταν το έκανε ένας άλλος Γάλλος, ο Eric Cantona,

Κερασάκι από τα 35 μέτρα!
Το σκηνικό στην επανάληψη δεν ήταν πολύ διαφορετικό. Η Man City κράτησε περισσότερο μπάλα και η United έδωσε κι άλλο γήπεδο, ωστόσο οι στιγμές ο De Gea απειλήθηκε παρά μόνο σε ελάχιστες φάσεις. Η σημαντικότερη στιγμή για την ομάδα του Guardiola ήταν η διπλή ευκαιρία με τους Sterling και Jesus.

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν κατάφεραν να σκοράρουν, αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα είδαν τον McTominay να σκοράρει με πλασέ από τα 35 μέτρα, μετά από λάθος μεταβίβαση του Ederson, o οποίος βρέθηκε εκτός εστίας.