Πάλι καλά, θα λέει ο Mourinho

March 7, 2020

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι που ολοκλήρωσε το σημερινό πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής της Premier League. Burnley και Tottenham (1-1) είχαν από ένα ημίχρονο, πέτυχαν από ένα γκολ και στο τέλος πήραν από ένα βαθμό που δεν αφήνει καμία ικανοποιημένη, αφού έχασαν και οι δύο πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν πολύ περισσότερες ευκαιρίες για να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ, συμπλήρωσαν επτά παιχνίδια χωρίς ήττα και έφτασαν τους 39 βαθμούς. Η ομάδα του Mourinho έβαλε μεν τέλος στο σερί των τεσσάρων σερί ηττών (σε όλες τις διοργανώσεις) έχασε όμως την ευκαιρία να μειώσει στον ένα βαθμό από την 5η θέση.

Κυριαρχία με 14 τελικές σε 45΄!
Στα πρώτα 45 λεπτά οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο Ανάγκασαν τον αντίπαλό τους σε παθητικό ρόλο και θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα από ένα γκολ. Η ομάδα του Dyche είχε συνολικά 14 προσπάθειες για γκολ σε αυτό το διάστημα, οι περισσότερες που δέχτηκε η Tottenham στο πρώτο ημίχρονο αγώνα της PL τις τελευταίες τέσσερις σεζόν!

Το γκολ για την Burnley ήρθε στο 12 λεπτό, μετά από σουτ του Jay Rodriguez το οποίο δεν κατάφερε να εξουδετερώσει ο Hugo Lloris και ο Chris Wood σκόραρε μετά το “ριμπάουντ”.

Το άλλαξε ο Jose, 50άρησε o Ali!
Βλέποντας την ομάδα του να πραγματοποιεί τραγική εμφάνιση στα πρώτα 45 λεπτά, ο Jose Mourinho προχώρησε σε δύο αλλαγές προσώπων (Lo Celso-Mooura στη θέση των Ndombele-Skipp), αλλά και σχηματισμού και η Tottenham παρουσιάστηκε εντυπωσιακά βελτιωμένη στη συνέχεια.

Η καλή εμφάνιση έφερε και άμεσα στο γκολ της ισοφάρισης, με εκτέλεση πέναλτι του Delle Ali (σε παράβαση που κέρδισε ο Lamela) ο οποίος έγινε ο μόλις 6ος παίκτες στην ιστορία της Tottenham που φτάνει τα 50 γκολ στην Premier League!

Στο υπόλοιπο του αγώνα η Tottenham συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνη, έχοντας για κορυφαίο των Lo Celso, δημιούργησε όμως και οι Burnley σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσει στη νίκη. Το τελικό 1-1 χαρακτηρίζεται δίκαιο, χωρίς όμως να αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη κάποια από τις δύο ομάδες.