Το γκολ ήρθε από… τον πάγκο

March 7, 2020

Σπουδαία νίκη που την κρατά ζωντανή στη μάχη της τετράδας πέτυχε η Arsenal, επικρατώντας στο Λονδρέζικο ντέρμπι απέναντι στη West Ham με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 78ο λεπτό, με τον Alexandre Lacazette σκοράρει μετά από ασίστ του Mesut Ozil. Ο Γάλλος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι περίπου είκοσι λεπτά νωρίτερα και ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στην ομάδα του.

Έφτασε τα εφτά γκολ στην Premier League την τρέχουσα σεζόν ο “Laca”, με όλα να επιτυγχάνονται εντός έδρας. Σημειώνεται πως το τέρμα είχε ακυρωθεί αρχικά ως οφσάιντ, αλλά το VAR διόρθωσε το λάθος της βοηθού διαιτητή που είχε υψώσει τη σημαία.

Τους 40 βαθμούς σε 28 παιχνίδια έφτασαν οι «κανονιέρηδες» και είναι μόλις στο -5 από την 4η Chelsea, αλλά ανάμεσα τους βρίσκονται άλλες τέσσερις ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο. Τα «σφυριά» παρέμειναν αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία, μετρώντας 27 βαθμούς, όσους δηλαδή Bournemouth και Watford που βρίσκονται από κάτω λόγω των κριτηρίων ισοβαθμίας.