Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή

March 7, 2020

Μετά την ήττα της περασμένης βδομάδας από τη Watford, όπως και αυτής προ ημερών στο FA Cup, η Liverpool επέστρεψε στις νίκες. Με ανατροπή στο σκορ οι «κόκκινοι» επικράτησαν στο “Anfield” με 2-1 της Bournemouth, η οποία παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Πέτυχε ρεκόρ με τη νίκη της η ομάδας του Jurgen Klopp, αφού έφτασε τις 22 σερί εντός έδρας στην Premier League. Καμιά άλλη ομάδα στην τεράστια ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος δεν πέτυχε τόσες συνεχόμενες!

Με τους τρεις βαθμούς η Liverpool έκανε ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Είναι πλέον στο +25 από τη Man City, η οποία έχει όμως δύο παιχνίδια λιγότερα.

Μέχρι τον επόμενο αγώνα της ομάδας του Μερσεϊσάιντ (Δευτέρα 16/3 κόντρα στην Everton) οι «πολίτες» θα δώσουν τρία παιχνίδια (απέναντι σε Man Utd, Arsenal και Burnley) στην Premier League. Στην περίπτωση που η ομάδα του Pep Guardiola δεν πάρει κανένα βαθμό σε αυτές τις αναμετρήσεις τότε η Liverpool θα αναδειχθεί μαθηματικά πρωταθλήτρια Αγγλίας μετά από 30 χρόνια.

Βρέθηκαν να προηγούνται μόλις στο 9ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι, με τον Callum Wilson να σκοράρει μπροστά σε κενή εστία. Το σφύριγμα για τη λήξη του ημιχρόνου όμως βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ. Για 16η φορά στην ιστορία της Premier League οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο “Anfield” και η Liverpool πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα. Καμιά άλλη ομάδα δεν πέτυχε τόσες ανατροπές από το ημίχρονο.

Όσο για τα τέρματα που έβαλαν τη Liverpool σε θέση οδηγού, τα πέτυχαν οι Mohamed Salah και Sadio Mane. Ο τελευταίος σκόραρε οκτώ λεπτά μετά από την ισοφάριση του συμπαίκτη του στο 25′. Τα 70 γκολ με την κόκκινη φανέλα σε 100 συμμετοχές στην Premier League έφτασε ο Αιγύπτιος, φτάνοντας σε αυτό το νούμερο γρηγορότερο από οποιοδήποτε άλλο «κόκκινο» στην ιστορία της διοργάνωσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν δύο μεγάλες φάσεις για γκολ, μια για κάθε ομάδα. Ο James Milner στο 61′ έδιωξε τη μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή μετά από προσπάθεια του Ryan Fraser που πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Adrian. Στη συμβολή των δοκαριών έστειλε τη μπάλα ο Sadio Mane στο 74′ με σουτ εκτός περιοχής.