Κελαηδούσαν στα πέναλτι και πήραν την πρόκριση

March 5, 2020

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στην αναμέτρηση στο Λονδίνο ανάμεσα σε Tottenham και Norwich μετά την ισοπαλία με σκορ 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του FA Cup εξασφάλισαν τα «καναρίνια» που ήταν πιο εύστοχα επικρατώντας 3-2 έχοντας μάλιστα μια λιγότερη εκτέλεση πέναλτι.

Πρωταγωνιστής ο Krul που απέκρουσε δύο πέναλτι, ενώ ένα άλλο δεν βρήκε στόχο από τα πέντε που εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι. Στους «8» της διοργάνωσης η Norwich θα αντιμετωπίσει εντός έδρας το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Derby County και Manchester United που αγωνίζονται αύριο.

Ενδιαφέρον στατιστικό είναι πως ο Jose Mourinho ως προπονητής αγγλικής ομάδας δεν μετράει καμία πρόκριση σε διαδικασία πέναλτι. Σε εφτά περιπτώσεις που η ομάδα του έφτασε μέχρι αυτό το σημείο γνώρισε τον αποκλεισμό σε όλες, πέντε φορές με την Chelsea και από μια ως τεχνικός των Man Utd και Tottenham.

Το σκορ στην αναμέτρηση είχε ανοίξει ο Verdonghen στο 13ο λεπτό με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Lo Celso. Το γκολ ήταν το δεύτερο του Βέλγου σε έξι εντός έδρας συμμετοχές στο FA Cup, ενώ στην Premier League σε 113 παιχνίδι ως γηπεδούχος σκόραρε μόλις μια φορά.

Η ισοφάριση σημειώθηκε στο 79′ από τον Drmic που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Vorm. Για ακόμη μια φορά οι «πετεινοί» δεν κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους, έχοντας δεχθεί γκολ στους έντεκα από τους 13 εντός έδρας αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις από τότε που ανέλαβε τον πάγκο της ομάδας ο Jose Mourinho.