«Διπλό» πρόκρισης για Newcastle και Sheff Utd

March 4, 2020

Τα μισά εισιτήρια για τα προημιτελικά του FA Cup βρήκαν κάτοχο, με τα δύο να πηγαίνουν σε ομάδες του Λονδίνου. Χθες η Arsenal πέρασε από την έδρα της Portsmouth και απόψε η Chelsea απέκλεισε τη Liverpool. Προκρίσεις και για άλλες δύο ομάδες της Premier League, που άφησαν εκτός συνέχειας αντιπάλους από τη Championship. Η Newcastle πέτυχε «διπλό» επί της πρωτοπόρου του πρωταθλήματος West Brom, ενώ η Sheffield United έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Reading.

Με δύο γκολ του Almiron (33′, 45+1′) στο πρώτο ημίχρονο οι «καρακάξες» πήραν σημαντικό προβάδισμα, ενώ με την έναρξη του δεύτερου μέρους πέτυχαν τρίτο τέρμα (47′) με τον Lazaro. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν να ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο ένα γκολ, με τους Phillips στο 74′ και Zohore στις καθυστερήσεις να σκοράρουν για το τελικό 3-2.

Στο άλλο παιχνίδι οι «λεπίδες» προκρίθηκαν με γκολ του Sharp στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, κάνοντας το 2-1. Το σκορ είχε ανοίξει ο McGoldrick μόλις στο 2ο λεπτό και ο Puscas ισοφάρισε με πέναλτι στο 43′ για τη Reading.