Έμεινε στο Λονδίνο το εισιτήριο για τα προημιτελικά

March 4, 2020

Την πρόκριση για τα προημιτελικά του FA Cup εξασφάλισε η Chelea, νικώντας στο “Stamford Bridge” τη Liverpool με 2-0. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους «κόκκινους» σε όλες τις διοργανώσεις και τρίτη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια.

Δίκαια κατέληξε στη Λονδρέζικη ομάδα το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης, αφού ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Όσο για την ομάδα του Jurgen Klopp, ο αποκλεισμός τους αφήνει πλέον να επικεντρώνονται σε Premier League και Champions League, στο οποίο βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Για πρώτη φορά από τότε που ανέλαβε ο Γερμανός τεχνικός η Liverpool δέχθηκε σερί ήττες χωρίς να σκοράρει. Επίσης, με τον Klopp στον πάγκο η ομάδα του Μερσεϊσάιντ δεν προκρίθηκε ποτέ στα προημιτελικά του FA Cup.

Από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων άνοιξαν το σκορ οι «μπλε», με τον Willian να πετυχαίνει γκολ με δυνατό σουτ σε συνδυασμό με την γκάφα του Adrian. Το τέρμα σημειώθηκε στο 13ο λεπτό και αφού δευτερόλεπτα νωρίτερα οι δύο ποδοσφαιριστές ήταν πρωταγωνιστές σε μια φάση που νικητής βγήκε ο Ισπανός τερματοφύλακας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Barkley στο 63′. Ο Άγγλος σκόραρε με δυνατό σουτ πιάνοντας την άμυνα των «κόκκινων» σε αδράνεια μετά από αντεπίθεση.

Η μεγαλύτερη στιγμή για γκολ που είχε η Liverpool ήταν στο πρώτο ημίχρονο με τον Kepa να… κατεβάζει τα ρολά. Ο Ισπανός τερματοφύλακας της Chelsea έκανε τρεις αποκρούσεις σε σουτ από κοντινή απόσταση μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.

Σημειώνεται πως στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Frank Lampard είχε σπουδαίες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, με δύο προσπάθειες (των Mount και Giroud) να βρίσκουν στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ… σπαταλήθηκε ένα τετ-α-τετ από τον Pedro.