Ο Σωκράτης την έστειλε στους «8»

March 2, 2020

Στον αγώνα ο οποίος άνοιξε την αυλαία του 5ου γύρου του Emirates FA Cup, η Arsenal πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Portsmouth επικρατώντας με 2-0. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ δύσκολη τη ζωή της Arsenal, μέχρι το λεπτό που χτύπησε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλου (στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου).

Το γκολ του Έλληνα αμυντικού άλλαξε τις ισορροπίες αλλά και την ψυχολογία της ομάδας του και έκοψε τα φτερά των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες από τον μεγάλο τους αντίπαλο για να ανοίξουν αυτοί το σκορ.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο απλά για την Arsenal, όταν ο Edward Nketiah έκανε το 2-0 στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες α παίζουν πιο ελεύθερα και να ψάχνουν το γκολ, που δεν ήρθε ποτέ.

Η σημερινή ήταν η τέταρτη φορά σε ισάριθμα παιχνίδια του FA Cup που οι «κανονιέρηδες» αποκλείουν την Portsmouth (προηγούμενη φορά τα προημιτελικά του 2004 όταν κέρδισαν με 5-1) και ταυτόχρονα έδωσαν συνέχεια στην εντυπωσιακή παράδοση που έχουν κόντρα στους Pompey, από τους οποίους έχασαν για τελευταία φορά στο μακρινό 1958 με 5-4 (μετρούν 14-8-0 από τότε)!

***Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Emirates FA Cup θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 4 Μαρτίου, μετά το τέλος του αγώνα Sheffield Wednesday – Manchester City.