Δεν… βλεπόταν και είπε αντίο στο αήττητο

February 29, 2020

Δεν άξιζε τίποτα από το παιχνίδι κόντρα στη Watford και δίκαια δεν πήρε κάτι η Liverpool, που δεν… βλεπόταν κάνοντας μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της. Οι πρωτοπόροι της Premier League έχασαν με το επιβλητικό 3-0 στο “Vicarage Road” από τις «σφήκες» και είπαν αντίο στο αήττητο σερί. Προηγούμενη ήττα των «κόκκινων» στο πρωτάθλημα ήταν αρχές Ιανουαρίου 2019 και από τότε μετρούσε 44 αγώνες χωρίς να χάσει.

Κάποτε θα ερχόταν η ήττα για την ομάδα του Jurgen Klopp, που πλέον αποχαιρέτησε το όνειρο των… invisibles και του ρεκόρ συνεχόμενων νικών στη διοργάνωση, που κράτησε 18 παιχνίδια. Το +22 από τη Man City θα διατηρηθεί, αφού οι «πολίτες» δεν θα αγωνιστούν στην Premier League αυτή τη βδομάδα.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος τώρα, στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν σπουδαίο ποδόσφαιρο και πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο μόνο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς. Στο 54′ από μια φάση που ξεκίνησε από πλάγιο άουτ ο Ismaila Sarr άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή. Έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έφυγε μόνος απέναντι από τον Alisson και διπλασίασε τα τέρματα τόσο της ομάδας του όσο και τα δικά του. Από εκτελεστής έγινε δημιουργός στο 72′ ο Σενεγαλέζος, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του ΤΑΑ και την κατάλληλη στιγμή έδωσε την πάσα στον Troy Deeney που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Εκτός των θέσεων των υποβιβασμού βγήκε η Watford, ισοβαθμώντας όμως με την 18η Bournemouth. Τεράστιας σημασίας η νίκη της ομάδας του Nigel Pearson, όχι μόνο στο βαθμολογικό κομμάτι αλλά και στο ψυχολογικό ενόψει της τελικής ευθείας στο πρωτάθλημα.