Γεύτηκαν… γλυκιά ήττα

February 28, 2020

Με ήττα αλλά και πρόκριση επιστρέψει από τη Βαρκελώνη η Wolves, που με ασπίδα το 4-0 του πρώτου αγώνα πέρασε στους «16» του Europa League. Οι «λύκοι» γεύτηκαν… γλυκιά ήττα από την Espanyol με 3-2, σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά ήταν τυπικής διαδικασίας.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 16′ με τον Calleri και έξι λεπτά αργότερα ο Traore έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η ισπανική ομάδα προηγήθηκε εκ νέου στα 57′ με πέναλτι του Αργεντινού επιθετικού της που είχε ανοίξει το σκορ, αλλά ο Doherty στο 79′ ισοφάρισε ξανά για τους «λύκους». Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με χατ-τρικ του Calleri.

Η πολυνίκης της διοργάνωσης με πέντε τρόπαια Sevilla προκρίθηκε με λευκή ισοπαλία λόγω του εκτός έδρας γκολ στο πρώτο παιχνίδι με την Cluj. Αποκλεισμός για Celtic, έτσι μόνο μια σκωτσέζικη ομάδα συνεχίζει στη διοργάνωση, ενώ εκτός συνέχειας και ο Ajax παρότι κέρδισε τη Getafe. Πέρασαν με δεύτερη νίκη Inter και Basel, η Bayer Leverkusen έθεσε νοκ-άουτ την Porto.