Ήττα στην παράταση και οδυνηρός αποκλεισμός

February 28, 2020

Στο χειρότερο παιχνίδι βρήκε να δεχθεί την πρώτη ήττα της σε όλες τις διοργανώσεις μέσα στο 2020 η Arsenal, χάνοντας με 2-1 στην παράταση από τον Ολυμπιακό και έμεινε εκτός Europa League. Οδυνηρός αποκλεισμός για τους «κανονιέρηδες», που έβλεπαν τη διοργάνωση ως μια ευκαιρία για διάκριση και παράλληλα για έξοδο στο Champions League μέσω της κατάκτησης του τροπαίου. Όλα αυτά αποτελούν παρελθόν όμως, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν την πρόκριση μέσα στο “Emirates”, όπου ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα (1-0) και οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση όπου επικράτησαν με 2-1.

Ο Cisse στο 53′ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ελληνική ομάδα, σκοράροντας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στον έξτρα χρόνο οι γηπεδούχοι κυνήγησαν την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 113′ με υπέροχο γκολ του Aubameyang. Δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το προβάδισμα πρόκρισης όμως, αφού στο τελευταίο λεπτό του ημιώρου της παράτασης ο El Arabi έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Ο αρχηγός της Arsenal έχασε τεράστια ευκαιρία στην τελευταία φάση του αγώνα για να ισοφαρίσει ξανά και να δώσει το εισιτήριο για τους «16» στην ομάδα του, αλλά αστόχησε σχεδόν μόνος με το τέρμα.