Αποθέωση Premier με νικητές τους Gunners!

February 23, 2020

Σ΄ένα παιγνίδι διαφήμιση της Αγγλικής Premier League, οι κανονιέρηδες πέτυχαν 3η συνεχόμενη νίκη, μετά και αυτή στο Europa με Ολυμπιακό και βλέπουν ακόμη ψηλότερα, για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Ήταν ένα παιγνίδι που τα είχε όλα, γκολ, θέαμα, πολλές χαμένες ευκαιρίες, πάθος, δύναμη και ανεβοκατέβασμα της μπάλας, από την μια εστία στην άλλη, με ένα ξέφρενο ρυθμό!

49 δευτερόλεπτα χρειάστηκαν για να ανοίξει το σκορ και ήταν η Everton με τον Calvert Lewin, σε ένα ωραίο ανάποδο, που έβαλε τους Toffees μπροστά, πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό!

Η ψυχρολουσία δεν πτόησε τους Gunners και κατάφεραν να γυρίσουν το παιγνίδι μέσα σε έξι λεπτά!

Ήταν ο Nketiah (που η εμπιστοσύνη που δείχνει στο πρόσωπο του ο Arteta, με το να ανακαλέσει τον δανεισμό μου από Leeds αποδεικνύεται σοφή), που με ωραία προβολή, μετά από ασίστ του Saka, ισοφάρισε στο 27ο και το cool τελείωμα του Aubameyang, αυτή την φορά με εκπληκτική κάθετη πάσα του Luiz, στο 33ο λεπτό αντίστοιχα, έβαλαν την Arsenal για 1η φορά μπροστά στο σκορ!

Όλα έδειχναν ότι αυτό θα ήταν το σκορ του ημιχρόνου, αλλά ο Richarlison είχε διαφορετική άποψη αφού στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε στην προβολή τον Leno, που φέρει ευθύνη για την χαλαρή έξοδο όπως και η άμυνα του, καθώς για ακόμη μια φορά ήταν αδύνατη σε μια στημένη φάση και έστειλε τις ομάδες με το ισόπαλο 2-2 στα αποδυτήρια…

Όπως ξεκίνησε το 1ο ημίχρονο το ίδιο ακριβώς έγινε και στο 2ο!!

Αυτή την φορά ήταν η Arsenal που σκόραρε με τον Aubameyang και πάλι στα 24 δευτερόλεπτα (έφθασε στα 17 γκολ στην κορυφή με Vardy πλέον) με δύσκολη κεφαλιά σε σέντρα του Pepe.

Στην συνέχεια το παιγνίδι έγινε ένα ρολλεκόστερ, με τις ομάδες να ψάχνουν το επόμενο γκολ, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τον Leno σε κάποιες περιπτώσεις να εξιλεώνει εαυτό για το λάθος του 2ου γκολ, κάτι που δεν έγινε όμως και το τελικό 3-2 βρήκε τους κανονιέρηδες να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη, 2η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, που τους φέρνει πάνω από την αντίπαλο τους πλέον και σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την 5η Man Utd…

Για τον Arteta ήταν μια ιδιαίτερη στιγμή, γιατί βρέθηκε αντιμέτωπος με την ομάδα που τον έφερε στην Αγγλία και έπαιξε έξι χρόνια, πριν μεταπηδήσει στην Arsenal, για να παίξει και σε αυτήν άλλα πέντε!