Τρία λεπτά χρειάστηκε ο Jesus…

February 22, 2020

Με ένα γκολ του Gabriel Jesus στο 80ο λεπτό η Manchester City πέρασε νικηφόρα από το “King Power” (0-1) και άνοιξε στους επτά βαθμούς τη διαφορά από την Leicester στη μάχη για τη 2η θέση, ενώ μείωσε στους 19 βαθμούς από την πρωτοπόρο .

Πριν το γκολ του Βραζιλιάνου, ήρθε από τον πάγκο τρία λεπτά νωρίτερα, η Man City έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Aguero, το οποίο απέκρουσε ο Kasper Schmeichel Αυτό ήταν το τέταρτο διαδοχικό πέναλτι που έχασαν οι περσινοί πρωταθλητές  στην Premier League!

Πολύ κοντά στο γκολ έφτασε και ο Jamie Vardy (δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο), στο τέλος όμως έμεινε για έβδομο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος χωρίς γκολ, είναι όμως ακόμα στην πρώτη θέση των σκόρερ.

Κατοχή η City δοκάρι η Leicester
Στο πρώτο ημίχρονο η Manchester City είχε τη συντριπτική υπεροχή στην κατοχή της μπάλας (72%), γυρόφερνε στην περιοχή των γηπεδούχων, ωστόσο ο Jamie Vardy ήταν αυτός που έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος πρόλαβε την έξοδο του Ederson, πλάσαρε, ξεκίνησε να τρέχει για να το πανηγυρίσει, είδε όμως την μπάλα να χτυπάει στη “ρίζα” του δοκαριού.

Δύο πέναλτι, μία εκτέλεση, κανέναν γκολ!
Ο αγώνας στην επανάληψη ήταν πιο ανοικτός, με καλύτερο ρυθμό και την Man City να είναι πιο αποφασιστική για να φτάσει στη νίκη. Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου η City κέρδισε πέναλτι για χέρι του Dennis Praet. Την εκτέλεση αυτή τη φορά την ανέλαβε ο Sergio Aguero – αφού κόντρα στην Totttenham εκτέλεσε ο Gidogan και αστόχησε- , όμως νικήθηκε από τον Kasper Schmeichel!

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πάντως έντονα, όχι γιατί ήταν λανθασμένη η υπόδειξη του διαιτητή, αλλά γιατί νωρίτερα είχαν και αυτή πέναλτι σε φάση όπου ο Kevin de Bruyne σταμάτησε με το χέρι (ήταν στο τοίχος) εκτέλεση φάουλ.

Λίγα λεπτά το χαμένο πέναλτι, ο Aguero νικήθηκε ξανά από τον Δανό τερματοφύλακα σε φάση τετ-α-τετ και ακολούθως άφησε τη θέση του στον Gabriel Jesus. Ο Βραζιλιάνος δεν χρειάστηκε παρά μόνο 2-3 λεπτά και μία ευκαιρία για να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.