Το Λονδίνο είναι μπλε!

February 22, 2020

Ανώτερη και δίκαια νικήτρια η Chelsea απέναντι στην Tottenham στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 27ης αγωνιστικής στην Premier League. Μπήκαν δυνατά και αποφασισμένα για να κερδίσουν οι «μπλε» έτσι ώστε να διατηρηθούν στην 4η και προνομιούχα θέση. Επικράτησαν πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το 2-1 με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση στο “Stamford Bridge”, έχοντας καλές φάσεις και για άλλα γκολ.

Η διαφορά των δύο ομάδων στη βαθμολογία βρίσκεται πλέον στους τέσσερις βαθμούς. Πήραν μεγάλη ανάσα οι «μπλε», τους οποίους κυνηγούν αρκετές ομάδες για να τους κλέψουν τη θέση στην τετράδα που οδηγεί στο Champions League

Ενδιαφέρον στατιστικό είναι πως η Chelsea έγινε η πρώτη ομάδα που κατάφερε να κερδίσει τόσο εντός όσο και εκτός έδρας την ίδια σεζόν ομάδα στην οποία προπονητής είναι ο Jose Mourinho. Στην προκειμένη περίπτωση μάλιστα ο… μαθητής δίδαξε το δάσκαλο.

Το σκορ στον αγώνα άνοιξε ο Olivier Giroud στο 15ο λεπτό σε μια φάση διαρκείας που προηγήθηκε απόκρουση του Hugo Lloris σε σουτ του Γάλλου και δοκάρι του Ross Barkley. Αυτό ήταν το 14ο γκολ στο οποίο συμμετείχε (δέκα τέρματα και τέσσερις ασίστ) ο 33χρονος επιθετικός στις 14 τελευταίες εμφανίσεις του ως βασικός σε όλες τις διοργανώσεις.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της η ομάδα του Frank Lampard, με τον Marcos Alonso να στέλνει στο 48′ τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Από το 2016 που πήγε στην Chelsea ο Ισπανός πέτυχε περισσότερα τέρματα (17) στην Premier League από οποιοδήποτε άλλο αμυντικό σε αυτή την περίοδο.

Με αυτογκόλ στο 89′ μείωσαν οι φιλοξενούμενοι, που δεν απείλησαν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία. Ο Antonio Rüdiger ήταν αυτός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, σε προσπάθεια του Erik Lamela.